Aj keď sa to v konkurencii hypercholesterolémie, hypertenzie a fajčenia na prvý pohľad nezdá, sedavý spôsob života predstavuje silný rizikový faktor ochorení srdca a ciev, podľa určitých údajov dokonca najsilnejší.
V roku 2020 bude odhadom 75 % všetkých úmrtí spôsobených chronickými neprenosnými ochoreniami, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, diabetes 2. typu, obezita a rakovina. Väčšine týchto chorôb sa dá významnou mierou zabrániť zmenou stravovacích návykov.
Mnohí ľudia sú napohľad štíhli, nevidíme na nich kilo navyše, avšak ich koža je ovisnutejšia, svaly nevyvinuté a tuk sa ukladá v okolí orgánov. Áno, toto môžeme nazvať "štíhlou obezitou." Mali by sme si uvedomiť, že byť chudý nie je všetko. Ten, kto necvičí a nehýbe sa, tomu sa tuk ukladá, hoci to niekedy nie je vidieť.
Infarkt myokardu je stav, ktorý vzniká zastavením prívodu krvi do časti srdca, čo vedie k ireverzibilnému poškodeniu danej časti srdca, k jej odumretiu.
Vďaka účinnejším liečebným metódam, úmrtnosť na srdcové infarkty na Slovensku klesá, no určite to však nie je dôvod na sebauspokojenie. Srdcovocievna úmrtnosť v SR totiž stále patrí medzi najvyššie v krajinách Európskej únie.
Opuchnuté nohy sú len príznakom, nie diagnózou. Príčinou ich vzniku môže byť nedostatočnosť krvného obehu a srdca, porucha lymfatického systému, krvná zrazenina, poškodenie obličiek alebo nedostatočná funkcia štítnej žľazy.
Angina pectoris je formou ischemickej choroby srdca pri ktorej pacient pociťuje bolesť na hrudníku. Charakterizuje ju súbor príznakov spôsobených prechodným nedokrvením srdcového svalu. Z klinického hľadiska rozlišujeme stabilnú a nestabilnú anginu pectoris.
Elektrokardiografia zaznamenáva elektrickú aktivitu srdca.
V súčasnosti rastie každým dňom počet ľudí, ktorých postihujú srdcovo-cievne ochorenia. Existuje viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú skutočný vek srdca. Ktoré sú to a ako sa chrániť pred predčasných starnutím srdca?