Hypertenzia je odborným termínom pre zvýšený krvný tlak. Každé zvýšenie nad hranicu, ktorá sa určila ako norma, predstavuje zväčšenie rizika poškodenia cieľových orgánov. Treba si preto pravidelne merať tlak a svoj životný štýl prispôsobiť tomuto ochoreniu.
Čoraz viac ľudí trpí vyšším krvným tlakom, ktorého hodnoty sa dostávajú až nad optimálnu úroveň. Dôvodov, prečo tlak stúpa, existuje mnoho. Ako zistiť, či postihuje aj nás a ako sa dá liečiť?
Vysoký krvný tlak v gravidite je rizikovým faktorom pre vývoj nebezpečného stavu tzv. preeklampsie, ktorá ohrozuje nielen matku ale aj jej nenarodené dieťa.
V súčasnosti rastie každým dňom počet ľudí, ktorých postihujú srdcovo-cievne ochorenia. Existuje viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú skutočný vek srdca. Ktoré sú to a ako sa chrániť pred predčasných starnutím srdca?
Žijeme v hektickej dobe, kedy by sme si mali ostražitejšie strážiť svoj krvný tlak. Najrizikovejšími skupinami sú ľudia chorí na cukrovku, tehotné ženy a starší ľudia. No každý by si mal aspoň raz za čas skontrolovať svoj tlak aj doma.
Vysokým krvným tlakom, teda hypertenziou, trpia vo svete milióny ľudí. Ide o jednu z hlavných príčin závažných srdcovo-cievnych ochorení, ktorým len na Slovensku ročne podľahne okolo 30-tisíc ľudí.
Aj keď sa to v konkurencii hypercholesterolémie, hypertenzie a fajčenia na prvý pohľad nezdá, sedavý spôsob života predstavuje silný rizikový faktor ochorení srdca a ciev, podľa určitých údajov dokonca najsilnejší.
V roku 2020 bude odhadom 75 % všetkých úmrtí spôsobených chronickými neprenosnými ochoreniami, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, diabetes 2. typu, obezita a rakovina. Väčšine týchto chorôb sa dá významnou mierou zabrániť zmenou stravovacích návykov.