Hypertenzia je odborným termínom pre zvýšený krvný tlak. Každé zvýšenie nad hranicu, ktorá sa určila ako norma, predstavuje zväčšenie rizika poškodenia cieľových orgánov. Treba si preto pravidelne merať tlak a svoj životný štýl prispôsobiť tomuto ochoreniu.
Funkciou obličiek je odstraňovať z tela odpadové látky a nadbytočnú tekutinu (slúžia ako filter krvi). Škodliviny sú z tela vyplavované spolu s močom. Moč obsahuje zmes vody, solí a odpadových látok. Ak obličky fungujú bezchybne, zdravý dospelý človek denne vylúči asi liter a pol moču. Čo však v tom prípade, ak to tak nie je?
Čoraz viac ľudí trpí vyšším krvným tlakom, ktorého hodnoty sa dostávajú až nad optimálnu úroveň. Dôvodov, prečo tlak stúpa, existuje mnoho. Ako zistiť, či postihuje aj nás a ako sa dá liečiť?
Žijeme v hektickej dobe, kedy by sme si mali ostražitejšie strážiť svoj krvný tlak. Najrizikovejšími skupinami sú ľudia chorí na cukrovku, tehotné ženy a starší ľudia. No každý by si mal aspoň raz za čas skontrolovať svoj tlak aj doma.
Káva je jedným z najpopulárnejších stimulantov a najviac konzumovaných nápojov. Iba voda a čaj majú vyššiu celkovú spotrebu. Zelená káva je vyrobená z nepražených kávových bôbov. Práve pražením sa v zrnkách kávy zničí niekoľko aktívnych zložiek, ktoré majú na zdravie blahodarný účinok.
Aj keď sa to v konkurencii hypercholesterolémie, hypertenzie a fajčenia na prvý pohľad nezdá, sedavý spôsob života predstavuje silný rizikový faktor ochorení srdca a ciev, podľa určitých údajov dokonca najsilnejší.
Práve súčasný životný štýl je príčinou väčšiny civilizačných ochorení ako cukrovka, vysoký krvný tlak, obezita, rakovina či kardiovaskulárne ochorenia. Správna strava ich síce nevylieči, no dokáže im účinne predchádzať.
Vysokým krvným tlakom v súčasnosti trpí vyše 30 % slovenskej populácie, medzi ľuďmi nad 60 rokov je to až 50 %. Svetová liga proti hypertenzii vyhlásila 17. máj 2007 za Svetový deň hypertenzie. Poznať výšku svojho tlaku a celkove svoj zdravotný stav je jedným z predpokladov predchádzania civilizačným chorobám. „Arteriálna hypertenzia je závažné ochorenie, ktoré vysoko ovplyvňuje zdravotný stav slovenskej populácie. Jej následky nemožno podceňovať – ochorenie nemusia sprevádzať žiadne subjektívne príznaky, môže však náhle spôsobiť srdcový infarkt, mozgovú mŕtvicu, zlyhanie srdca alebo ľadvín,“ tvrdí doc. MUDr. Štefan Farský, predseda Slovenskej ligy proti hypertenzii.