Mazová zátka je nahromadenie ušného mazu (spolu s odumretými bunkami, uvoľnenými chĺpkami a prachom z ovzdušia) vo zvukovode. Príčin vzniku je mnoho - nesprávna hygiena, nadprodukcia mazu či iné poruchy. S jej odstránením pomôže lekár, no dá sa tomu predísť?
Zápal vonkajšieho ucha sa nazýva aj "plavecké ucho". Ide o infekciu vonkajšieho zvukovodu ucha, ktorá sa najčastejšie objavuje v lete.
Cholesteatóm má charakter pseudonádoru, tj. nejde o pravý nádor, ale svojimi vlastnosťami ho napodobňuje. Ide o svetlý cystický útvar v strednom uchu, ktorý je tvorený navrstvenými odumretými bunkami dlaždicového epitelu (výstelky), ktoré sa olupujú zo základnej (bazálnej) vrstvy cholesteatómu – tzv. matrix.
Ušný bubienok je membrána, ktorá kryje vchod do stredného ucha. Je to vstupná brána cez ktorú prechádza zvuk do ucha a zabezpečuje prijímanie zvukov.
Otoskopia je vyšetrenia ucha (vonkajšieho zvukovodu a blany bubienka) pomocou ušného lievika a svetla odrazeného z čelového reflektora.
Tinitus je stav, pri ktorom postihnutý počuje v ušiach hučanie bez objektívnej príčiny.
Zápal stredného ucha znamená infekciu stredného ucha. Môže ju vyvolať aj obyčajná chrípka alebo nádcha. Postihuje ľudí každého veku, ale najviac deti do 7 rokov. Časť ucha, ktorú vidíme sa nazýva ušnica. Ďalšou časťou vonkajšieho ucha je vonkajší zvukovod.
Otoskleróza je choroba vnútorného ucha. Dochádza k rezorbcii kosti na hociktorom mieste kosteného puzdra labyrintu.
Sen sa stal skutočnosťou. Po veľkej snahe sa podarilo organizácii EFFETA – Stredisko sv. Františka Saleského zrealizovať sen o osvete o posunkovom jazyku a o komunite n/Nepočujúcich.
Hluchota je poškodenie vonkajšieho zvukovodu alebo stredného ucha, preto sa signál nemôže šíriť do vnútorného ucha a do mozgu.