Degeneratívne zmeny sietnice sú ochorenia, ktoré sa zvyčajne prenášajú geneticky a väčšinou postihujú obidve oči súčastne. Často zasahujú aj do cievovky. Prejavujú sa šeroslepotou a postupnou stratou zraku.
Priebeh, príčiny a prejavy zápalov oka bývajú rôzne. Niektoré formy zápalov spôsobujú len zanedbateľné ťažkosti, iné môžu svojimi komplikáciami spôsobiť vážne a častokrát trvalé následky, ba dokonca môžu viesť až k slepote.
Za patologických okolností sa môže časť sietnice oddeliť (odlúčiť alebo odtrhnúť) od vnútorného oka. Dochádza k poruchám zraku.
Diabetes mellitus (cukrovka) je ochorením, ktoré pri zlej kompenzácii spôsobuje patologické zmeny na cievach a teda vedie aj k poškodeniu bohato cievne zásobenej sietnice.
Uzavretie sietnicovej tepny (artérie-vedie okysličenú krv k sietnici oka) alebo sietnicovej žily (vedie odkysličenú krv) sa prejaví náhlou stratou zraku na jednom oku (v prípade tepnovej - arteriálnej oklúzie) alebo postupnou stratou centrálneho vízu pri žilových (venóznych) oklúziách.
Hovorí sa, že čím je človek starší, tým má kratšie ruky. Ak chce niečo prečítať, potrebuje mať text čo najďalej od očí. Ďalekozrakosť nemusí byť jediným znakom starnutia. S vyšším vekom je aj vyššia pravdepodobnosť výskytu tzv. makulárnej degenerácie.