Priebeh, príčiny a prejavy zápalov oka bývajú rôzne. Niektoré formy zápalov spôsobujú len zanedbateľné ťažkosti, iné môžu svojimi komplikáciami spôsobiť vážne a častokrát trvalé následky, ba dokonca môžu viesť až k slepote.
Očný nerv tvoria zväzky neurónov, ktoré vedú impulzy zo sietnice do zrakového centra v mozgu (do záhlavového laloka). Pri patologických zmenách zrakového nervu v zmysle zápalu alebo opuchu, dochádza k poruchám zraku, dokonca až ku slepote.
Syndróm suchého oka postihuje takmer 20% populácie a znamená narušenú tvorbu slzného filmu oka. Pacienti sa sťažujú na škriabanie, dráždenie, svrbenie a pocit cudzieho telesa v oku. Ako sa dá táto porucha liečiť?
Degeneratívne zmeny sietnice sú ochorenia, ktoré sa zvyčajne prenášajú geneticky a väčšinou postihujú obidve oči súčastne. Často zasahujú aj do cievovky. Prejavujú sa šeroslepotou a postupnou stratou zraku.
Glaukóm alebo zelený zákal je chronické očné ochorenie, ktorý sa považuje za druhú najčastejšiu príčinu slepoty. Vysoký vnútroočný tlak mechanicky poškodzuje zrakový nerv a vedie ku zmenšovaniu zorného poľa.
Najčastejšou príčinou refrakčných chýb je zmena dĺžky oka alebo väčšia či menšia lomivosť svetelných lúčov rohovkou a šošovkou.
Ide o urgentný stav zapríčinený krvácaním vo vnútri oka. Hromadiaca sa krv vedie k poruchám zraku.
Očný jačmeň alebo hordeolum predstavuje hnisavý zápal jednej alebo viacerých mazových žliaz na okraji mihalníc.
Zahmlenie alebo zakalenie, ktoré sa vyvíja v normálne čistej šošovke môžu mať za následok až stratu videnia. Operácia katarakty je najčastejšie vykonávaným chirurgickým výkonom na svete.
Dacryocystitídou označujeme zápal slzného vačku. Najčastejšie postihuje malé deti alebo ľudí starších ako 40 rokov.