Očný nerv tvoria zväzky neurónov, ktoré vedú impulzy zo sietnice do zrakového centra v mozgu (do záhlavového laloka). Pri patologických zmenách zrakového nervu v zmysle zápalu alebo opuchu, dochádza k poruchám zraku, dokonca až ku slepote.
Glaukóm alebo zelený zákal je chronické očné ochorenie, ktorý sa považuje za druhú najčastejšiu príčinu slepoty. Vysoký vnútroočný tlak mechanicky poškodzuje zrakový nerv a vedie ku zmenšovaniu zorného poľa.
Najčastejšou príčinou refrakčných chýb je zmena dĺžky oka alebo väčšia či menšia lomivosť svetelných lúčov rohovkou a šošovkou.
Priebeh, príčiny a prejavy zápalov oka bývajú rôzne. Niektoré formy zápalov spôsobujú len zanedbateľné ťažkosti, iné môžu svojimi komplikáciami spôsobiť vážne a častokrát trvalé následky, ba dokonca môžu viesť až k slepote.
Ide o urgentný stav zapríčinený krvácaním vo vnútri oka. Hromadiaca sa krv vedie k poruchám zraku.
Amaurosis fugax je chvíľková strata zraku, spôsobená krvnou zrazeninou. Embolus (krvná zrazenina) putuje z artérie carotis (karotídy, krčnej tepny) do retinálnych (sietnicových) artétií. Tým zablokuje prívod krvi do sietnice, čo vedie k strate zraku.
Syndróm suchého oka postihuje takmer 20% populácie a znamená narušenú tvorbu slzného filmu oka. Pacienti sa sťažujú na škriabanie, dráždenie, svrbenie a pocit cudzieho telesa v oku. Ako sa dá táto porucha liečiť?
Nepriehľadnosť očnej rohovky spôsobuje prítomnosť jazvy, škvrny, sekundárne vznikajúcej po poranení alebo vyvolané infekciou - herpes vírus.
Dvojité videnie (diplopia) je keď pacient pozerá na jeden predmet, ale vidí dva.
Diabetické zmeny šošovky spôsobujú zahmlené videnie až slepotu.