Strávime ním 1/3 nášho života. Niektorí by prespali aj celý deň, iní sa uspokoja so 6 hodinami denne. Prečo sa po náhlom prebudení nemôžeme hýbať a prečo je ráno múdrejšieho večera?
Stalo sa vám, že ste sa uprostred noci zobudili a videli pri sebe postavu alebo počuli strašidelné zvuky či cítili tlak na hrudníku a mali pocit, že niekto je s vami v miestnosti? Pravdepodobne ste zažili spánkovú paralýzu. Tento jav nie je medzi ľuďmi veľmi známy a dodnes je čiastočne opradený tajomstvom.
Súčasná "západná" spoločnosť sa vyznačuje kultúrou „24/7“ - človek je v pracovnej pohotovosti 24 hodín denne počas 7 dní v týždni. V dôsledku spoločenských tlakov, ktoré ovplyvňujú kvalitu nášho spánku spávame menej a zrejme to má vplyv aj na riziko vzniku obezity a cukrovky.
Máte za sebou náročný deň, ale vaša hlava ani telo ešte nedokážu „vypnúť"? Skúste tomu dopomôcť špeciálnymi jogovými pozíciami. Upokoja vás, zrelaxujú, napätie z vás opadne a vaše telo sa naladí na spánkový režim.
Chrápanie je zvukový fenomén, ktorý vzniká vibráciou mäkkých častí horných dýchacích ciest. Ide o najvčasnejší a najpresvedčivejší prejav dysfunkcie horných dýchacích ciest počas spánku.
Tím lekárov a odborníkov z Neurologickej kliniky 1. LF UK a VFN, ktorý sa venuje neurodegeneratívnym ochoreniam vytvoril internetovú aplikáciu na motíve dotazníku, pomocou ktorej môžete zistiť, či nie ste ohrození Parkinsonovou chorobou.
Narkolepsia je chorobná spavosť, charakterizovaná neovládateľnými záchvatmi spánku.
Klein – Levinov syndróm sú nekontrolovateľné záchvaty spánku ktoré trvajú viac než dva dni.
Sny majú v našom živote významnú funkciu. O tom akú presne existuje množstvo rôznych teórií. Jedna z najpravdepodobnejších teórií hovorí, že sny sa pokúšajú o spracovanie informácií a emocionálnych zážitkov. Aké posolstvo človeku sen prináša vie najlepšie on sám.
Chrápanie je signálom poruchy spánku. Môže viesť k ochoreniam ako cukrovka či hypertenzia. Vyše dve tretiny ľudí s obštrukčnou spánkovou apnoe nie je diagnostikovaných, naznačuje výskum Philipsu.