Brušný týfus (typhus abdominalis) – typická ľudská infekcia, postihujúca tenké črevo. Pôvodca – baktéria Salmonella typhi abdominalis.
Ide o absces (opuzdrený priestor plný hnisu) v pečeni. Pôvodcom ochorenia je parazit - Entamoeba histolytica.
V horúčavách, aké nás sprevádzajú v letných dňoch, je veľmi dôležité správne skladovanie potravín. Ak ich skladujeme pri vyššej teplote, dochádza k množeniu mikroorganizmov, pokazeniu a v prípade, že sa v nich nachádzajú choroboplodné mikroorganizmy, je aj vysoké riziko vzniku ochorení.
Botulizmus je otrava (intoxikácia), ktorá vzniká u zvierat z krmív a u ľudí z potravín obsahujúcich jedy (toxíny) baktérie Clostridium botulinum.
Gardnerov syndróm je polypóza postihujúca črevá s častým výskytom nádorov mäkkých tkanív (lipómy, myómy).
Alergény môžeme definovať ako chemické, fyzikálne alebo biologické faktory vyskytujúce sa v životnom prostredí, ktoré u citlivej – hypersenzitívnej časti populácie vyvolávajú alergické reakcie. Schopnosť alergizovať závisí od druhu alergénu, jeho množstva, doby pôsobenia, miesta vstupu a od stupňa precitlivenosti daného organizmu.
Salmonelóza je infekcia, ktorá sa u človeka sa prejavuje ako akútne hnačkové ochorenie. Pôvodcom je baktéria rodu Salmonela enterica, ktorá má okolo 100 sérovarov vyvolávajúcich ochorenie u ľudí. Najčastejšie sa vyskytujúcicm sérovarom je Enteritidis.
Redakcia zdravie.sk Vám prináša odborne spracované aktuálne informácie ohľadne črevnej epidémie známej pod názvom E.coli.
Balantidióza je črevná infekcia. Spôsobuje ju prvok (nálevník) Balantidium coli. Balantidióza vyúsťuje k zápalom hrubého čreva, jeho krvácaniu a tvorbe hlbokých vredov. Črevo môže perforovať a spôsobiť život ohrozujúci zápal pobrušnice.
Meteorizmus je stav, ktorý vzniká nahromadením plynov v čreve.