V súčasnosti musí každý z nás dennodenne bojovať so stresom a napätím, ktoré nás postihujú najmä v práci. Mimo iného zažívame svoje súkromné problémy, ktoré ovplyvňujú našu psychiku a duševné zdravie. Ako si v takomto prípade pomôcť?
Žiarlivosť patrí medzi silné emočné prejavy človeka a je nám do istej miery prirodzená. Niektorí z nás majú sklon k žiarlivosti väčší, iní ju natoľko nepociťujú a ani neprejavujú. Kedy je v poriadku a kedy sa už blíži k chorobnému stavu?
Asi niet rodičov, ktorí by nepoznali detský vzdor a výchovné problémy, ktoré prináša. Je dôležité, aby vedeli rozoznať "obyčajný" vzdor dieťaťa od poruchy, ktorá sa môže u neho vyskytnúť.
„Milujú okázalo rozmarný život, majú zlé spôsoby, opovrhujú autoritou, nerešpektujú dospelých, trávia čas tým, že sa flákajú a kvákajú spolu. Odporujú svojim rodičom, spoločnosť a rozprávanie sa je ich jediným zaneprázdnením, nenásytne jedia a tyranizujú svojich učiteľov.“ – Sokrates (Artlová, 1994)
Hyperkinetický syndróm je psychická porucha vyskytujúca sa v detstve. Častejšie sa vyskytuje u chlapcov.
Pojem šikanovanie evokuje predstavu školského či vojenského prostredia. S realitou šikanovania sa však stretávame aj na pracoviskách, ohrozujú nás dokonca aj vymoženosti moderných informačných technológií.
V období 4 - 6 rokov (do nástupu do školy) dieťa musí "absolvovať" opäť niekoľko významných vývinových úloh. Charakteristickým znakom pre toto obdobie je zameranosť na vonkajší svet a pravidlá, v popredí je aktivita zameraná na určitý cieľ.
Určite ste sa už viacerí stretli s dieťaťom, ktoré sa ustavične vrtelo, pobehovalo, rýchle prechádzalo z jednej činnosti do druhej bez toho, aby jednu činnosť dokončilo, reagovalo na podnet bez rozmýšľania, nedokázalo sa sústrediť ani na krátku chvíľku.
Touretteov syndróm je choroba, pri ktorej sa pacient opakovane sťažuje na trhavé pohyby tela.