Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ich vedomosti o pohlavne prenosných chorobách, antikoncepcii a bezpečnom sexe sú dostatočné, v praxi to však tak nie je. A práve to ich často vedie do predčasných a rizikových sexuálnych vzťahov.
Vstup do školy patrí k najvýznamnejším medzníkom vo vývine dieťaťa. Dochádza k zásadnej životnej zmene a tou je rozvoj novej sociálnej roly žiaka a žiačky.
„Žiadny človek nie je ostrov, uzavreté odlúčené ja. Ale práve to je autizmus: ostrov oddelený od pevniny. Čím viac som ich poznal, tým viac sa mi javia ako cudzí druh, ako druh prazákladný, dovnútra zahľadený a jedinečný. Žijú tak ako cudzinci uprostred ľudskej pospolitosti.“ (O. Sacks)
Batoľa (vek 1 -3 roky) - obdobie charakteristické osamostatňovaním sa a spoznávania širšieho sveta prináša veľa nových úloh na životnej ceste. Pre rodičov je to náročné obdobie, v ktorom sa musia snažiť vyvážiť potrebu detskej samostatnosti a poskytovanie dostatočnej istoty a bezpečia.
Prvý ročník je kľúčovým obdobím pre rozvoj osobnosti dieťaťa i pre formovanie jeho vzťahu ku škole a vzdelaniu ako celku. Pozorovanie musí byť zamerané na celú osobnosť dieťaťa, na jeho vzťahy k spolužiakom a učiteľom, na vzťah k školskej práci. Významný je taktiež spôsob adaptácie na školu.
Autizmus je vývojová porucha zdravia, ktorá vyvoláva komplikácie o vzťahu k iným ľuďom. Autisti majú narušenú schopnosť vytvoriť si vzťah k iným ľuďom. Často sa správajú k ľuďom ako ku predmetom.
Hnev je jednou zo základných ľudských emócií. Kedysi nám pomáhal vyrovnávať sa s nebezpečnými situáciami, riešiť takéto situácie násilím, odohnať nepriateľa, či dravú šelmu, chrániť si teritórium pred iným kmeňom.
Poruchy reči má na Slovensku viac ako 70 percent detí v predškolskom veku, odhadujú klinickí logopédi. Odbornú pomoc v tomto období však vyhľadajú rodičia len necelej polovice z nich.
Človek od narodenia začína spoznávať okolitý svet, učí sa reagovať na podnety, prijíma, vstrebáva, hľadá spôsoby ako sa čo najlepšie zadaptovať na život. To, ako sa naučí uchopiť „úlohy“, ktoré má na svojej ceste za dozrievaním, je ovplyvnené jeho genetickou výbavou, prostredím v ktorom vyrastá a ľuďmi, ktorí sú okolo neho.
Mladší školský vek v rozmedzí 6. až 10. roku začína nástupom do školy. Je to obdobie iniciatívy, usilovnosti a snaživosti. Nastávajú zmeny v telesnom vývine, osobnosti dieťaťa či formovaní sociálnych vzťahov.