Spánok je fyziologický stav organizmu. Pri tom nastávajú zmeny telesných a psychických funkcií. Dochádza aj k zmene stavu vedomia - spiaci človek nereaguje na zmeny vo svojom okolí.
Nespavosť sa definuje ako porucha zaspávania, porucha jeho priebehu (kontinuity), resp. predčasné ranné prebúdzanie. Je jednou z najčastejších porúch spánku u dospelých. Tento problém má cca 30-40% ľudí v priebehu roka.
Námesačnosť – somnambulizmus je porucha spánku, ktorá sa radí medzi tzv. parasomnie, sú to abnormálne prejavy pri zaspávaní, v priebehu spánku alebo počas prebudenia.
Tím lekárov a odborníkov z Neurologickej kliniky 1. LF UK a VFN, ktorý sa venuje neurodegeneratívnym ochoreniam vytvoril internetovú aplikáciu na motíve dotazníku, pomocou ktorej môžete zistiť, či nie ste ohrození Parkinsonovou chorobou.
Nemôžete večer zaspať? Často preto siahate po pilulkách? Skúste to radšej inak. Zamyslite sa nad tým, čo večer konzumujete ako posledné, má to totiž veľký vplyv na kvalitu vášho spánku. Existujú potraviny, ktoré pomáhajú zaspať a tiež aj také, čo spánok kazia.
Ak chcete byť čulí, funkční a stopercentne výkonní, potrebujete dobrý nočný spánok. Okrem týchto výhod má zdravý spánok ešte jedno veľké plus – ľudia, ktorým nechýba, dokážu lepšie kontrolovať svoju hmotnosť. A na to, aby ste sa dobre vyspali vplýva i vaša strava.