Obezita nie je len estetický problém, s ktorým si ju mnohí spájajú, ale je aj príčinou množstva chorôb s nedozernými následkami. Znížením hmotnosti o 5 až 10 % pri obezite možno predísť mnohým závažným chorobám, z nich najrozšírenejšie sú kardiovaskulárne choroby.
Telesná nadhmotnosť a obezita sa hodnotí pomocou rastového indexu Body Mass Index (BMI), kde BMI=hmotnosť /výška<sup>2</sup>[kg/m<sup>2</sup>]. Odborníci v súčasnosti využívajú a uznávajú tri hodnotiace kritéria: štanadard WHO vychádzajúci zo štandardu USA, štandard IOTF vychádzajúci z podkladov z rôznych krajín a národný štandard, ktorý sa vytvoril na základe sledovania antropometrických parametrov ľudí v danej krajine.
Odporúčania jesť zeleninu, ktoré sa hrnú zo všetkých strán, niekedy nestačia na prekonanie možného odporu. Mnohí ľudia nevedia zabudnúť na to, ako ich mamy nútili jesť špenát, ďalších už omrzel obmedzený výber v supermarketoch.
Aj keď sa to v konkurencii hypercholesterolémie, hypertenzie a fajčenia na prvý pohľad nezdá, sedavý spôsob života predstavuje silný rizikový faktor ochorení srdca a ciev, podľa určitých údajov dokonca najsilnejší.
Ľudia, ktorí sa snažia zdravo stravovať a starať sa o svoju postavu, často bojujú s túžbou na niečo chutné no nezdravé. Veľakrát sa jedná len o zvyk, avšak chuť na nejakú konkrétnu potravinu môže signalizovať, že telu niečo chýba.
Obezitu definujeme podľa hodnôt body mass indexu. U pacientov s obezitou je zvýšený srdcový výdaj, aby sa zabezpečili metabolické požiadavky veľkého tela. Zvyšuje sa hlavne objemové zaťaženie ľavej komory.
Viac ako tretina slovenských detí vo veku 7 až 10 rokov pravidelne neraňajkuje a nemá dostatočný denný príjem ovocia a zeleniny.
Dlhé roky nám vštepujú do hlavy najideálnejší štart dňa – ovsené vločky, orechy, med, sušené ovocie a pod. Keď si uštedríme takéto raňajky, budeme zdraví, krásni a hlavne štíhli! Je to naozaj tak?
Svetová zdravotnícka organizácia označila obezitu za najväčší zdravotný problém súčasnosti a varuje pred globálnou epidémiou.Väčšina odborníkov ako aj medzinárodné dokumenty odporúčajú začať prevenciu epidémie obezity už v detskom veku, kedy majú tieto programy väčšiu šancu na úspech, než v dospelosti.
Princíp rozlišovacej 90-dňovej diéty spočíva v prijímaní určitého množstvá potravy v presných kombináciách. Táto diéta je špeciálne určená pre ľudí, ktorí chcú stratiť nadbytočné kilogramy a nehladovať. Úspech závisí od vytrvalosti každého, kto sa na túto diétu dá.