Každý diabetik sa musí riadiť predovšetkým pokynmi svojho lekára a upraviť si stravovanie podľa zdravotného stavu a individuálnych potrieb. Zaraďovať do jedálneho lístka vhodné potraviny, vyhýbať sa nevhodným a poznať ich energetickú hodnotu.
Pri cukrovke telo buď prestane vyrábať dostatok inzulínu, ktorý sa tvorí v pankrease (diabetes mellitus 1. typu), alebo nevyužíva inzulín správne (diabetes mellitus 2. typu). V oboch prípadoch poruchy dochádza k zvýšeniu koncentrácie krvného cukru (hyperglykémia).
Káva je jedným z najpopulárnejších stimulantov a najviac konzumovaných nápojov. Iba voda a čaj majú vyššiu celkovú spotrebu. Zelená káva je vyrobená z nepražených kávových bôbov. Práve pražením sa v zrnkách kávy zničí niekoľko aktívnych zložiek, ktoré majú na zdravie blahodarný účinok.
Diabetes mellitus alebo cukrovka je spôsobená relatívnym alebo absolútnym nedostatkom inzulínu v ľudskom tele. Poznáte všetky jej príznaky a viete, kedy a pri akom type cukrovky sa vyskytujú? V rámci dobrej prevencie by ich mal poznať každý pacient a jeho najbližší.
Naučte sa poskytovať prvú pomoc diabetikom, ktorí sa dostali do problémov z nedostatku cukru. Diabetikovi zachránite život a pomôžete mu v prvých minútach glykemického záchvatu. Pozrite si aj nasledujúcu video inštruktáž.
Diabetes mellitus 2.typu je celoživotným ochorením vyskytujúcim sa u 90% všetkých diabetikov, a preto by mal pacient o tejto chorobe všetko vedieť. Je potrebné poznať svoju diagnózu a liečbu, ktorá musí byť bezdpomienečne dodržiavaná.
Cukrovka je chronický metabolický syndróm, ktorého hlavným znakom je intolerancia glukózy.
Viete si predstaviť že ste niekoľkokrát denne odkázaní na lieky? Cukrovkári to musia prežívať stále, až do konca života. Niektorí s ňou žijú od malička, iní ju nadobudli počas života alebo v starobe. Či už ide o cukrovku I. alebo II. typu, nedostatok inzulínu, ktorý je pre život nutnosťou majú spoločný.
Cukrovka vzniká predovšetkým ako dôsledok nesprávneho životného štýlu. Ide o chronické metabolické ochorenie s charakteristickým dlhodobým zvýšením glukózy v krvi - hyperglykémia. Teda hovoríme o komplexnej poruche metabolizmu, okrem poruchy spracovania cukrov je narušený aj metabolizmus tukov a bielkovín.
Najčastejším pacientom s cukrovkou na Slovensku je v priemere 62-ročná žena (54 percent) s diabetom druhého typu (93 percent), s trvaním ochorenia asi desať rokov, s obezitou, hypertenziou a dyslipidémiou.