Existuje hneď niekoľko vírusových hepatitíd, no najrozšírenejšie sú hepatitídy A,B,C, ktoré prevládajú aj na Slovensku. Alarmujúce je, že väčšina nakazaných o svojom ochorení ani nevie. Zistite viac o príznakoch tejto choroby, aby ste jej mohli včas predísť.
Brušný týfus (typhus abdominalis) – typická ľudská infekcia, postihujúca tenké črevo. Pôvodca – baktéria Salmonella typhi abdominalis.
Človeku sa nikdy nevypláca, ak zanedbáva starostlivosť o svoje zdravie. Hepatitída je jedným z ochorení, pri ktorých by ste nemali zabúdať na poctivú prevenciu formou očkovania. Kedy a proti ktorému typu choroby sa zaočkovať?
Cytomegalovírus patrí do skupiny herpes vírusov, ktoré môžu u ľudí s oslabeným imunitným systémom spôsobovať vážnejšie zdravotné problémy. Ako prebieha jeho diagnostika a nevyhnutná liečba?
Kliešte sú najčastejšími prenášačmi rôznych ochorení ľudí a zvierat. Aby sa predišlo závažnejším zdravotným problémom, je nutná spoľahlivá prevencia i včasná liečba.
Creutzfeldtova - Jakobova choroba (CJD) je ochorenie, ktoré vedie k poruche centrálnej nervovej sústavy.
Kliešť, ako každý iný živočích žijúci na povrchu, potrebuje dýchať vzduch. Prisaté kliešťa preto v žiadnom prípade nezabíjajte pomocou akýchkoľvek olejom či mastí, ktoré ho udusia. Ani kliešťa nemačkajte. Môže totiž vyvrhnúť obsah čriev do rany, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť prenosu nákazy.
Genitálny herpes je vírusová infekcia pohlavného orgánu (opar) spôsobená vírom Herpes simplex, ktorá sa prejavuje drobnými pľuzgierikmi naplnenými tekutinou. Aké sú jeho príčiny vzniku?
Materský tetanus alebo novorodenecký tetanus (Tetanus Neonatorum) je forma tetanu, pri ktorej novorodenec nezískal pasívne imunitu, lebo matka nebola imunizovaná. K prenosu dochádza z nezahojenej kontaminovanej pupočníkovej jazvy alebo zanesením baktérie z nedostatočne sterilizovaných nástrojov pri vedení pôrodu či v šestonedelí.