Slovenské budúce mamičky vedia, ze pre ich dieťatko je nebezpečné ak počas prvého trimestra ochorejú na rubeolu alebo chrípku a tiež môže byť nebezpečné pokiaľ v tehotenstve berú rôzne lieky. Problematika možného rizika porúch funkcie štítnej žľazy pre tehotnú ženu a plod nieje až tak rozšírená.
Štítna žľaza je veľmi dôležitý, pre organizmus nevyhnutný orgán. Prostredníctvom svojich hormónov ovplyvňuje mnoho orgánov a systémov organizmu. Má metabolický účinok, stimuluje rast a vývoj, pôsobí na nervový systém, svalstvo, ovplyvňuje činnosť srdca a to nie je všetko.
Štítna žľaza patrí medzi orgány s vnútornou sekréciou. Produkuje hormóny tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3), ktoré regulujú metabolizmus a kalcitonín, ktorý udržiava hladinu vápnika v krvi. Pre tvorbu hormónov je nevyhnutný jód. Tu sa môžu vyskytovať poruchy, konkrétne znížená (hypotyreóza) alebo zvýšená činnosť štítnej žľazy (hypertyreóza).
Štítna žľaza má vplyv na tvorbu bielkovín, ovplyvňuje rast, metabolizmus, psychiku a nervovú činnosť. Hormóny štítnej žľazy sú potrebné na správny vývoj tkanív a zrenie centrálneho nervového systému počas vývoja organizmu.
Všetci vieme, že príliš veľa kalórií a nedostatok cvičenia môžu viesť k priberaniu na váhe. Príčinou sú celkovo zlé stravovacie návyky a nedostatok fyzickej aktivity. V niektorých prípadoch však rýchle priberanie na váhe môže byť v skutočnosti príznakom zlého zdravotného stavu.
Hypertyreóza je ochorenie vyvolané nadmernou tvorbou alebo nadmerným príjmom tyreoidálnych hormónov.
Štítna žľaza je orgán nachádzajúci sa na krku a produkujúci hormóny zodpovedné za reguláciu metabolizmu. Znížená alebo naopak zvýšená tvorba hormónov štítnej žľazy môže spôsobiť neprirodzené zmeny hmotnosti.
Hypotyreóza je ochorenie vyvolané nedostatočným zásobením tkanív a orgánov tyreoidálnymi hormónmi.
Akútny zápal štítnej žľazy sa vyskytuje zriedkavo. Prejavuje sa náhlym bolestivým zväčšením štítnej žľazy. Príčinou ochorenia je infekcia. Lieči sa antibiotikami a/alebo chirurgickou drenážou.