Jedná sa o vyšetrenie hrtanovej časti hltana (hypofarynx) a hrtana (larynx). Lekár najprv nahreje laryngeálne zrkadielko nad kahancom, aby sa nerosilo. Teplotu zrkadielka si vyskúša na koži svojho predlaktia, aby nebolo príliš horúce. Pacient otvorí ústa, vyplazí jazyk von a dýcha len ústami...
Pažerák je časť tráviaceho traktu, ktorá vedie potravu z dutiny ústnej do žalúdka a je vystlaný bunkami dlaždicového epitelu. Dlhodobým dráždením pažeráka pri gastroezofageálnom refluxe u pacientov v kombinácii s pitím alkoholu a fajčením sa epitel v oblasti prechodu pažeráka do žalúdka mení na cylidrický, dochádza k tzv. metaplázii epitelu.
Bryndza má najvyšší nutričný a liečebne preventívny účinok, ak je pravidelnou súčasťou pestrej, prirodzenej, všestranne vyváženej výživy a zdravej životosprávy s dostatkom pohybu.
Feochromocytóm je nádor vychádzajúci z buniek drene nadobličky.
Cysta je dutina s vlastnou výstelkou, vyplnená tekutinou. Môže byť malá (menej ako 1 cm) alebo väčšia.
Hrubé črevo má dĺžku okolo 1,5 m a v priemere má okolo 7 cm a od tenkého čreva je oddelené ileocekálnou chlopňou. Samotné hrubé črevo sa delí na priečny a zostupný tračník smerujúci do konečníka..
Slovenské budúce mamičky vedia, ze pre ich dieťatko je nebezpečné ak počas prvého trimestra ochorejú na rubeolu alebo chrípku a tiež môže byť nebezpečné pokiaľ v tehotenstve berú rôzne lieky. Problematika možného rizika porúch funkcie štítnej žľazy pre tehotnú ženu a plod nieje až tak rozšírená.
Za vznik rakoviny hrubého čreva môže spôsob nášho stravovania, nedostatok pohybu, ale aj genetika. Vlastným úsilím však môžeme ovplyvniť ochranu tráviacej sústavy až v 80 % - tak, aby zákerná choroba nevznikla.
Kolonoskopia je vyšetrenie hrubého čreva pomocou špeciálneho prístroja - endoskopu (kolonoskopu). Endoskop sa zavádza cez análny otvor a konečník. Táto vyšetrovacia metóda sa využíva pri diagnostike nádorov, polypov a iných patologických zmien hrubého čreva. Umožňuje odobrať vzorku sliznice a aj odstrániť polypy.
Analýza mamografických vyšetrení na Slovensku v rokoch 2003 – 2005, ktorú vykonal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, potvrdila stúpajúcu tendenciu výskytu nádorového ochorenia prsníka aj úmrtnosť naň na Slovensku. Vzhľadom na to, že riziková skupina sa začína od 40 až 44 rokov, význam preventívnych mamografických vyšetrení naberá na intenzite.