Karcinóm prsníka je zhubný nádor prsníka. Je najčastejším zhubným nádorom žien. Najčastejšie postihuje ženy vo veku okolo 50 rokov. Môže sa vyskytnúť aj u mužov. Vzniká nadmerným nekontrolovateľným delením buniek mliekovodov alebo lalôčikov. Vyvíja sa zdĺhavo, väčšinou aj niekoľko rokov.
Rakovina prsníka je najčastejšie nádorové ochorenie žien a druhá najčastejšia príčina smrti. Počas života ženy je riziko približne 1:9. Výskyt rakoviny prsníka prudko narastá.
Rakovina prsníka predstavuje zhubný nádor vychádzajúci z tkaniva mliečnej žľazy. Priebeh nádorového procesu u mužov je zvyčajne viac agresívny ako u žien.
<p>(ZDRAVIE.sk z ONKO magazínu) Až 83 % žien na Slovensku sa „dobrovoľne“ vystavuje riziku, že sa u nich rakovina prsníka odhalí príliš neskoro. Neabsolvujú totiž preventívne prehliadky u gynekológa napriek tomu, že na to majú zo zákona bezplatný nárok.</p>
Toto vyšetrenie doporučujeme ženám robiť 1x mesačne. Na začiatku kým so samovyšetrovaním začíname si môžeme vyšetrenie robiť denne, aby sme sa naučili poznávať vlastné prsia a posúdiť, ktoré veci sú normálne a aké štruktúry môžu byť odchýlkou od zdravého tvaru prsníka.
Analýza mamografických vyšetrení na Slovensku v rokoch 2003 – 2005, ktorú vykonal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, potvrdila stúpajúcu tendenciu výskytu nádorového ochorenia prsníka aj úmrtnosť naň na Slovensku. Vzhľadom na to, že riziková skupina sa začína od 40 až 44 rokov, význam preventívnych mamografických vyšetrení naberá na intenzite.