Aj vám sa nedarí naplniť si sen o vytúženom dieťatku? Budíte sa zo sna, hltáte tabletky, vynecháva vám menštruácia. Snažíte sa celé mesiace, meriate bazálnu teplotu, počítate plodné i neplodné dni, no stále bez výsledku? Vyskúšali ste všetko a neviete si rady? Príčina môže byť telesného charakteru, no čo ak je niekde úplne inde?
Hoci pojmy sexuálne a reprodukčné spolu úzko súvisia, používajú sa obidva súčasne, pretože ľudská reprodukcia sa už nevyhnutne neviaže na sexuálny život (napr. umelé oplodnenie) a rovnako sexualita sa neviaže len na plodenie detí.
Od malička sa rodičia a okolie správali k tebe podľa toho, či si chlapec, alebo dievča – obliekali ti modré alebo ružové dupačky, kupovali autíčka alebo bábiky a očakávali od teba „patričné správanie“ - od chlapcov byť „chlapom“, neplakať, vedieť sa ubrániť na pieskovisku, ...
Problematika sexuálneho zneužívania detí je citlivou, ale veľmi aktuálnou témou súčasnosti. Nedostatočná informovanosť ľudí však zvýhodňuje páchateľa a jeho obeť stavia do nevýhodnej pozície.
Sexuálne prenosné infekcie (ďalej SPI) zaznamenávajú v súčasnosti vzhľadom na rozmach cestovného ruchu vo svete a uvoľnenie sexuálneho správania vzostup. Rozruch okolo HIV a AIDS zatienil skutočnosť, že existuje ešte celý rad iných chorôb prenášaných pohlavným stykom. Pozrite sa, kedy je potrebné zbystriť pozornosť.
Sexuálna orientácia je príťažlivosť k osobám rovnakého alebo rozdielneho pohlavia.
Sexualita a ešte viac sex sú v súčasnosti veľmi frekventované slová, a to nielen v „dospelom“ svete, ale aj medzi deťmi. Čo vlastne sexualita znamená?
„Milujú okázalo rozmarný život, majú zlé spôsoby, opovrhujú autoritou, nerešpektujú dospelých, trávia čas tým, že sa flákajú a kvákajú spolu. Odporujú svojim rodičom, spoločnosť a rozprávanie sa je ich jediným zaneprázdnením, nenásytne jedia a tyranizujú svojich učiteľov.“ – Sokrates (Artlová, 1994)