Prístroj Phyaction je schopný aplikovať všetky v súčasnej dobe dostupné formy elektroterapie. Je využívaný najmä pre účinok analgetický, na zlepšenie prekrvenia tkanív, posilnenie svalstva.
Rašelinový zábal sa používa prikladaním na postihnuté miesta a prikryje sa teplou poduškou zohriatou na teplotu do 60°C. Tepelná zotrvačnosť je niekoľkokrát väčšia ako pri vode. Tieto zábaly sa doručujú používať pri svalových preťaženiach, na celkové uvoľnenie svalstva, pôsobia aj pri poruchách látkovej výmeny a pri poruchách pohybového ústrojenstva.
Lokálna aplikácia tepla pôsobí na kostrové svalstvo relaxačne, predovšetkým uvoľňuje kŕče a fixované držanie častí tela spôsobené skráteným svalu, zmenšuje chronickú bolesť, zvyšuje lokálne prekrvenie, zlepšuje výživu i hojenie tkanív, pôsobí na zmäkčenie väziva, na resorpciu chronických infiltrátov a edémov, má sedatívne a imunologické účinky.
Parafango je často používanou procedúrou z radu termoterapie, ktorá podobne ako u parafínových zábalov využíva prenos špecifického tepla parafanga, t.j. zmesi parafínu a neriedeného peloidu, telu pacienta.
Bahno sa používa vo forme obkladov pri ochoreniach pohybového aparátu, pri gynekologických ochoreniach a pri ochoreniach dýchacieho ústrojenstva. Bahenný zábal teda predstavuje formu teploliečby.
Vodoliečebná procedúra, ktorá využíva striedanie teplej (38 – 42 stupňov Celzia) a studenej vody (10-16 stupňov Celzia). Škótske streky sú veľmi radikálnou, silno povzbudivou, dráždivou a stimulujúcou procedúrou, ktorej podstatou je kontrastná aplikácia chladu a tepla.
Teplo je vo všeobecnosti chápané ako časť vnútornej energie, ktorá vzniká ako vedľajší produkt metabolizmu. Teploliečba, čiže termoterapia predstavuje metódu fyzikálnej terapie, pri ktorej pôsobia na ľudský organizmus tepelné podnety.
Striedavé kúpele nôh v teplej a studenej vode a je súčasťou vodoliečby Kneippovho typu. Ide teda o aktívny pohyb prešľapovaním nôh vo vaničkách naplnených vodou s kontrastnými teplotami.
Ide o modernú liečebnú metódu, pri podávaní ktorej sa využíva kysličník uhličitý. Aplikuje sa zvyčajne v prírodnom upokojujúcom prostredí, pričom pacient leží vo vaku, ktorý je naplnený plynom.
Do kúpeľa je zo spodnej časti vane vháňaný pod tlakom vzduch, čím sa vytvárajú vo vode bublinky – perličky s masážnym účinkom. Teplota vody je 34 -35o C. Kúpeľ silne prekrvuje pokožku, spomaľuje srdcovú činnosť, znižuje krvný tlak a zaťaženie srdcového svalu.
Aplikáciou vodoliečby sa dosahuje zlepšenie rozsahu telesného pohybu a svalovej zložky pri aktívnom cvičení. Počas cvičenia sa praktizujú metódy psychologického pôsobenia.
Ide o intenzívnu celkovú masáž prúdom vody vo vani o teplote 35 až 37 stupňov Celzia a je aplikovaná masérom pomocou trysky v masážnej hadici. Podvodná masáž napomáha k uvoľneniu svalového napätia, zmierňuje bolesti kĺbov a zlepšuje krvný obeh.
Je základom všetkých masáží, aktivuje celkový krvný a lymfatický obeh, ktorý následne zlepšuje okysličenie organizmu a odlev škodlivých látok z tela. Zlepšuje prekrvenie pokožky, podkožia a svalov, pomáha uvoľňovať stuhnuté a bolestivé svaly a podieľa sa na lepšom vyplavovaní odpadových látok z organizmu.
Zameriava sa na uvoľnenie napätia svalov ramien, krku, hlavy a tváre. Je označovaná ako antistresová masáž, pretože pomáha zmierňovať bolesti hlavy a očí, uvoľňuje pohyb v ramenách a v na krku.
Pri medovej masáži leží pacient na bruchu. Masér mu potrie chrbát medom a potom ho špeciálnou technikou vmasíruje do tela. Správne namiešaný med sa teda nanáša na rôzne časti tela a vhodnými masážnymi technikami sa oblasť spracováva.
Pri lymfodrenážnej masáži masér pôsobí malým tlakom zväčša krúživými pohybmi na lymfatický systém, ktorý sa nachádza tesne pod pokožkou tela. Vyprázdňuje jednotlivé lymfatické uzliny jemným tlakom a potom do týchto vyprázdnených uzlín pomaly posúva nahromadenú lymfu z periférie tela.
Ide o prastarú liečebnú metódu so základmi v tradičnej čínskej medicíne. Patrí medzi masážne techniky, ale rámec masáže značne presahuje. Shiatsu totiž v preklade znamená tlak prstov..
Masáž je starobylá forma terapie, ktorá je založená na hmate ako jednom zo základných zmyslov. Masáž môže mať rôzne podoby, ktoré závisia od zdravotných problémov.
Thajská masáž má svoj pôvod v Indii. Je založená na koncepcii neviditeľných energických dráh v ľudskom tele. Thajská masáž využíva desať týchto dráh a tie sa volajú "Desať Senu".
Mechanoterapia je fyzikálna terapia aplikujúca mechanickú energiu pôsobením mechanických síl. Terapia sa realizuje priamo terapeutom, prostredníctvom prístrojov alebo ultrazvukom.