Obezita sa stáva vo svete pandémiou. Za posledné dve desaťročia sa výskyt obezity strojnásobil. Nadváhou trpí v Európe polovica dospelých a každé tretie dieťa, pričom obezitu má až tretina.
Obezita je enormne ťažký zdravotný problém. Nie je to len estetický problém, s ktorým i obezitu mnohí spájajú – obezita je príčinou množstva chorôb s nedozernými následkami. Znížením hmotnosti o 5 až 10 % pri obezite možno predísť mnohým závažných chorobám, z nich najvypuklejšie sú kardiovaskulárne choroby.
Vzájomný vzťah medzi cukrovkou 1. typu a celiakiou je známy vyše 40 rokov. V odbornej literatúre sa po prvýkrát v roku 1962 popísali konkrétne prípady štyroch pacientov – všetci boli diabetici 1. typu na inzulíne a potvrdila sa u nich celiakia.
Aké sú základné fakty o príčine cukrovky 2. typu? Ako by vyzerala ideálna tabletka? Aké lieky poznáme? Aká je v súčasnosti v klinickej praxi klasifikácia používaných tabletiek (perorálnych antidiabetík)?
Jednoznačná príčina vzniku tohto typu cukrovky nebola zatiaľ odhalená. Porucha má však spoločné rysy s diabetom 2. typu. Prítomné je normálne množstvo inzulínu v krvi, avšak počas narastania tehotenstva sa postupne sťažuje jeho schopnosť uplatnenia sa pri prechode glukózy z krvi do buniek.
Ladu si všetci radi pozrieme na televíznej obrazovke ako nezabudnuteľnú princeznú v pôvodnej českej rozprávke a rovnako radi by sme sa možno previezli v aute značky Lada, aspoň teda v nejakom novšom type.
Cukrovka a k tomu močové kamene nie je nič príjemné, ale ani neočakávané. Je známe, že cukrovkári sú riziku infekcií močového systému vystavení oveľa častejšie ako zdraví ľudia. Pokiaľ sa však obidve ochorenia včas diagnostikujú a liečia, nie je dôvod na potenciálne ohrozenie obličiek.
Diagnostikovaniu cukrovky väčšinou predchádza stav označovaný rozličnými synonymami – hraničný, latentný, chemický, subklinický, či asymptomatický diabetes. Považujeme ho za prechod medzi normálnym stavom a diabetom.
Diabetes mellitus 2. typu, považovaný za ochorenie dospelosti, v našich podmienkach predstavuje 80 - 90% všetkých prípadov diabetu. V minulosti sa vyskytoval iba vo vyšších vekových skupinách, preto sa volal aj starecký diabetes a tento pojem ostal v povedomí mnohých ľudí.