Chýbajúce zuby sú najmä estetickým problémom, no našťastie, existuje viacero metód ich nahradenia. Zvoliť si môžete fixné mostíky, protézy či implantáty.
Zlý stav zubov a ochorenia ďasien môžu byť spojené s Alzheimerovou chorobou a demenciou, Už v minulosti naznačovali štúdie spojenie medzi zdravím ústnej dutiny a demenciou. Vedci sa pozreli na vzorky mozgu 10 ľudí bez demencie a 10 ľudí s demenciou.
Čistenie zubov? Pre mnohých aké jednoduché. Mám zubnú kefku, zubnú pastu a možno aj ústnu vodu. V skutočnosti to však také jednoduché nie je. Kto má reálny záujem o to, aby mal svoje zuby v poriadku, mal by o pomôckach na ústnu hygienu aj niečo vedieť. Prečítajte si...
Čistenie zubov a vôbec, starostlivosť o ústnu dutinu, sú dôležité nielen z hľadiska estetického - aby sme sa na svet usmievali krásnymi bielymi zubmi, ale najmä z hľadiska zdravotného - veď zubný kaz je infekčná choroba a môže spôsobiť mnohé komplikácie.
Mať krásne, zdravé a rovné zuby je dnes snom takmer každého človeka. Krivé zuby sa proste „nenosia“. Pacienti prichádzajú do ordinácie so žiadosťou o estetickú úpravu pomocou zubného strojčeka, ktorá po úspešnej liečbe iste zvýši sebavedomie a zaistí ľahšie zaradenie do spoločnosti.
Naše sliny obsahujú deväťdesiatdeväť percent vody. Zvyšné jedno percento však obsahuje mnoho látok dôležitých pre zažívanie, dentálne zdravie a reguláciu mikrobiálneho rastu v ústnej dutine.
Vo všeobecnosti sa vie, že výskyt plaku a zbytkov potravy na zubnom povrchu a jeho nedostatočné odstraňovanie vedie ku vzniku zubného kazu (v prípade, že je prítomný živný substrát pre karciogénne mikroorganizmy, predovšetkým sacharóza), ako aj k ochoreniam ďasien.
Podla nedávnej správy v žurnáli Nature Medicine britskí vedci vyvinuli úspešnú vakcínu proti zubnému kazu z geneticky modifikovaného tabaku. Výsledky štvormesacných experimentov s pacientmi boli velmi povzbudivé, co viedlo k úvahám, že takéto ošetrenie bude verejnosti dostupné v priebehu niekolkých rokov.
Výskyt zubného kazu u detí a mladistvých vo väčšine európskych krajín v priebehu posledných rokov troch desaťročí poklesol, hoci priemerný príjem sacharidov zostal približne rovnaký. Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú tento pozitívny trend patrí predovšetkým lepšia ústna hygiena (častejšie čistenie kefkou a zubnou niťou) a zvýšený príjem fluoridov.
Zvýšená citlivosť zubov postihuje asi 40 percent dospelých ľudí na celom svete, najmä vo veku od 25-30 rokov. Najčastejšie sú zuby citlivé pri použití studených alebo teplých nápojov a jedál či pri vdychovaní studeného vzduchu.
Pravidelné čistenie chrupu kvalitnou zubnou kefkou je nevyhnutnou podmienkou starostlivosti o chrup. To, že chrup by sme si mali čistiť minimálne dvakrát až trikrát denne je všeobecne známe, ako často však meniť zubnú kefku? „Toľkokrát, koľko je ročných období v roku - teda štyrikrát. Po štvrťroku je totiž zubná kefka opotrebovaná a osídlená baktériami,“ vysvetľuje MUDr. Monika Žlnayová, stomatologička.
CEREC ® vyrábaný spoločnosťou Sirona Dental Systems je jediný systém na svete, ktorý umožňuje vyrobenie všetkých keramických renovácií počas jedinej návštevy zubnej ambulancie.