Trápi vás otázka, či vaše náhle zdravotné problémy nie sú náhodou príznakmi rakoviny? Hľadáte na internete informácie, ktoré by vám mohli pomôcť? Prinášame stručne popísaný pôvod a vznik rakoviny, najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia rakoviny na Slovensku a najčastejšie symptómy, ktoré si môžete diagnostikovať aj sami.
Kolonoskopia je vyšetrenie hrubého čreva pomocou špeciálneho prístroja - endoskopu (kolonoskopu). Endoskop sa zavádza cez análny otvor a konečník. Táto vyšetrovacia metóda sa využíva pri diagnostike nádorov, polypov a iných patologických zmien hrubého čreva. Umožňuje odobrať vzorku sliznice a aj odstrániť polypy.
V súčasnosti sa kladie veľký dôraz na prevenciu. Ochoreniam treba predchádzať, a to sa práve v stomatológii v značnej miere dá. Pravidelné preventívne prehliadky, správna ústna hygiena a zdravá strava pomôžu vášmu zdraviu a šetria peňaženku.
Ide o dynamickú rovnováhu medzi kyslými a zásaditými látkami v organizme, medzi ich tvorbou a vylučovaním. Aj menšie výkyvy tejto hodnoty majú pre organizmus závažné následky.
Návšteva gynekológa je vraj podobná návšteve u zubára. Teda psychologicky. Väčšina z nás ku nim ide, až keď má problémy. Prvá gynekologická prehliadka je o to ťažšia, že dievčatá stále majú nepríjemný pocit niečoho zasahujúceho do „tabu“ miest tela. Vyšetrenie však nie je bolestivé, možno trochu nepríjemné.
Röntgenové vyšetrenie je veľmi dôležitou súčasťou komplexného stomatologického vyšetrenia pacienta. Udáva sa, že zubný lekár dokáže pri klinickom vyšetrení (pohľadom a sondou) odhaliť iba cca 30% kazov. Okrem zubného kazu môže röntgenové vyšetrenie odhaliť celý rad ďalších ochorení.
Histologické vyšetrenie je jednou z ďalších diagnostických metód používaných v medicíne, ktoré umožňuje poznať mikroskopickú stavbu tela človeka. Ide vlastne o zobrazenie kúska tkaniva odobratého z vášho tela pod mikroskopom.
Pojmom „materské znamienko“ sú vo všeobecnosti laicky nazývané všetky druhy ohraničených vývojových porúch kože alebo slizníc kdekoľvek na tele. Môžu byť vrodené alebo získané počas života.
Toto vyšetrenie doporučujeme ženám robiť 1x mesačne. Na začiatku kým so samovyšetrovaním začíname si môžeme vyšetrenie robiť denne, aby sme sa naučili poznávať vlastné prsia a posúdiť, ktoré veci sú normálne a aké štruktúry môžu byť odchýlkou od zdravého tvaru prsníka.
Každý z nás už niekoľkokrát absolvoval odber krvi. Ale viete, čo lekár zisťuje pri jej rozbore? Ak vás zaujíma, či boli vaše namerané hodnoty v poriadku, prinášame vám bližší pohľad na vyšetrované hodnoty pri krvnom rozbore.
Informujte sa o základných diagnostických metódach, ktoré sa používajú v medicíne.
Základným krokom účinnej liečby mnohých ochorení je určenie správnej telesnej teploty. Horúčka či podchladenie sú totiž dôležitým indikátorom zdravotného stavu a možného ochorenia. Prečítajte si praktický článok o tom, ako si správne merať telesnú teplotu.
Nukleárna magnetická rezonancia – (NMR tomografia) je modernou neinvazívnou zobrazovacou metódou, ktorá sa začala v medicíne používať v 80-tych rokoch minulého storočia. Nepoužíva rtg žiarenie ani iné druhy ionizujúceho žiarenia.
Elektromyografia (EMG) patrí medzi najbežnejšie neurofyziologické metódy. Spolu s klinickým neurologickým vyšetrením a zobrazovacími metódami tvorí súčasť diagnostiky ochorenia nervového systému.
Zaujíma vás ako prebieha vyšetrenie u neurológa, aké metódy sa používajú alebo čo je k nemu potrebné? Podrobný a presný popis vyšetrenia a všetkých zaujímavých otázok o neurologickom vyšetrení sa dočítate na jednom mieste.
CT je neinvazívna röntgenová metóda. Zdroj RTG žiarenia ako aj detektory sa spoločne pohybujú okolo pacienta, počítač vyhodnocuje signály z detektoru a na základe intenzity predchádzajúceho žiarenia vytvorí obraz rezu telom pacienta. Vnútrožilové podanie kontrastnej látky zvyšuje presnosť niektorých vyšetrení.
Jedná sa o vyšetrenie hrtanovej časti hltana (hypofarynx) a hrtana (larynx). Lekár najprv nahreje laryngeálne zrkadielko nad kahancom, aby sa nerosilo. Teplotu zrkadielka si vyskúša na koži svojho predlaktia, aby nebolo príliš horúce. Pacient otvorí ústa, vyplazí jazyk von a dýcha len ústami...
Rinoskopia znamená vyšetrenie nosovej dutiny, choán a nosohltana. Rozlišujeme prednú a zadnú rinoskopiu.
Otoskopia je vyšetrenia ucha (vonkajšieho zvukovodu a blany bubienka) pomocou ušného lievika a svetla odrazeného z čelového reflektora.
Vyšetrenie správnej funkcie žíl, vylúčenie podozrenia na obštrukciu, žilovej nedostatočnosti, určenie príčiny embólie do pľúcnice.