Železo je najdôležitejšou zložkou krvného farbiva hemoglobínu, ktorá sa nachádza najmä v plodinách ako sú mäso, pečienka, vaječný žĺtok a celozrnné výrobky. Tento stopový prvok slúži na prenos kyslíka do všetkých orgánov a má v našom tele významné miesto.
Jód má dôležitú funkciu pri tvorbe sekrétu štítnej žľazy. Aktivita štítnej žľazy je závislá na celkovom množstve jódu v žľaze. Normálna štítna žľaza obsahuje 2 mg jódu na 1 g sušiny.
Selén je v tele 70 kilového dospelého človeka v množstve asi 0,02 g (rozsah obsahu selénu je 10 - 30 mg) a chemicky sa podobá na síru. Pokiaľ sa v organizme nachádza v množstve pod hodnotou 3 ppm, je pre organizmus veľmi dôležitý prvok, najmä vo vzťahu k tkanivovému dýchaniu.
Molybdén pôsobí v ľudskom tele ako kofaktor (nízko molekulová štruktúra) niektorých enzýmov (xantínoxidáz, aldehydoxidáz a siričitan oxidáz). V tele dospelého 70 kilového človeka sa nachádza približne 0,005 g molybdénu.
Kobalt je veľmi dôležitý prvok pre krvotvorbu. Telo dospelého 70 kilového človeka obsahuje 0,0007 g kobaltu (rozsah je od 0,7 do 10 mg), a to najmä v pečeni a obličkách.
Fluór sa vyskytuje v kostiach a zuboch, viazaný vo forme fluoridov. V organizme má dospelý 70 kilový človek 2,6 g fluóru. Fluoridy sú silným tlmičom niektorých enzýmových systémov - urýchľovačov látkovej výmeny v organizme.
Bór patrí medzi nekovové prvky. Kryštalický bór je veľmi tvrdý, po uhlíku je to druhý najtvrdší prvok periodickej tabuľky. Stopy bóru sa našli aj v živočíšnych tkanivách, ale vyskytuje sa hlavne v rastlinách.
Zinok je súčasťou enzýmov, dôležitých pri metabolických procesoch. Zabezpečuje tvorbu energie a reguláciu rastu. Ľudské telo nie je schopné vytvoriť si ho samo a ani si vytvárať jeho zásoby. Jeho nedostatok môže viesť k retardácii rastu, podráždenosti, zvýšenej vnímavosti voči infekciám a pomalému hojeniu rán.
Mangán (Mn) je dôležitý pre využitie rôznych vitamínov, napr. vitamínu C. Taktiež je potrebný pre tvorbu bielkovín, cukrov, tukov a cholesterolu a pre metabolické procesy v kostiach a nervovom tkanive.
Meď (Cu) je potrebná pre tvorbu krvného farbiva hemoglobínu a ako súčasť mnohých reakcií, smerujúcich k uvolňovaniu energie. Meď sa vyskytuje v mäse, obilí a orechoch. Nedostatok vedie k poruche rastu a metabolizmu.