Do zmesového komunálneho odpadu, čierneho kontajnera, možno vyhodiť výživové doplnky po záruke.
Týka sa len 36 % ľudí z celého sveta, stojí za viac ako 60 % osobných a profesionálnych úspechov a formuje sa od útleho detstva. Čo je vlastne emocionálna inteligencia a ako na nej pracovať?
Cholesterol trápi až deväť z desiatich Slovákov. Aj napriek tomu, že ide o civilizačné ochorenie, ktoré je na Slovensku dnes už bežné, mnohí v ňom stále nemajú jasno. Toto je 5 mýtov, vďaka ktorým zistíte pravdu o cholesterole.
Všeobecná zdravotná poisťovňa upravila od 1. októbra 2024 podmienky úhrady za poskytovanie zdravotnej starostlivosti formou zavedenia zmluvného objemu pre jednodňovú zdravotnú starostlivosť. V praxi to bude znamenať pre pacientov horšiu dostupnosť k poskytovanej zdravotnej starostlivosti v gastroenterologických ambulanciách a dlhšie čakacie lehoty na vyšetrenie hrubého čreva či žalúdka.
Ochorenia srdca a ciev patria medzi hlavné príčiny úmrtí, pričom štatistiky ukazujú, že až 40 % všetkých úmrtí súvisí nielen so samotnými ochoreniami, ale aj so zanedbanou prevenciou.
Prírodné katastrofy, ako sú záplavy, môžu mať devastujúci vplyv aj na psychické zdravie zasiahnutých ľudí.
Osýpky sú vysoko nákazlivé ochorenie šíriace sa vzdušnou cestou, preto odborníci očakávajú, že počet potvrdených prípadov na môže ešte rásť.
Každoročne objavia Regionálne úrady verejného zdravotníctva po celom Slovensku vo vodovodných potrubiach nebezpečnú baktériu legionela. Pre ľudí s oslabenou imunitou alebo pridruženými ochoreniami môže mať fatálne následky. Ktoré sú najčastejšie mýty o tejto baktérii?
Slnko je dôležitým faktorom pre naše zdravie. No musíme sa mu vystavovať primerane a bezpečne. Kľúčovú rolu zohráva napríklad pri syntéze vitamínu D, zvyšuje hladinu serotonínu – prispieva k dobrej nálade.
Aktivita kliešťov začína pri teplote päť stupňov Celzia, vplyvom teplého počasia môžu byť aktívne kedykoľvek, teda aj počas zimných mesiacov. Kliešte sa vyskytujú v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra. Striehnu na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov.
Čím je človek mladší, tým väčší podiel v jeho tele predstavuje voda. Kým u dospelých tvorí voda okolo 60 %, u detí je to až 85 %. Preto je potrebné dôsledne sledovať ich pitný režim a ponúkať im vhodné tekutiny, najmä počas horúcich dní.
Aktuálne extrémne horúčavy okrem pôžitku z leta, tepla a oddychu hrozia aj nebezpečenstvom úpalu. Špeciálne u staršej generácie a seniorov je prehriatie organizmu mimoriadne nebezpečné.
Pred cestou na zaslúženú dovolenku niekoľkokrát skontrolujeme platnosť pasu, stav bŕzd a nádrže, pozornosť venujeme množstvu opaľovacích krémov aj dostatočnej hotovosti. Myslíme na toľko vecí, no preventívnu prehliadku u zubára pred vycestovaním do zahraničia absolvuje len málokto. A všetci vieme, že zuby bolia najviac práve tam.
Mladí ľudia sú obzvlášť náchylní pocítiť negatívne účinky fajčenia. Nikotín môže nepriaznivo vplývať na vývoj ich mozgu, pamäť, sústredenie, náladu a schopnosť kontrolovať svoje impulzívne správanie.
Do ambulancie všeobecnej chirurgie často prichádzajú pacienti, ktorým po práci so zeminou vzniklo začervenanie okolia nechtu, často spojené s bolesťou. Takéto ochorenie môže niekedy končiť až operačným zákrokom.
Rakovina prostaty môže byť v priebehu života diagnostikovaná až jednému z ôsmich mužov. Je druhou najčastejšou formou rakoviny u mužského pohlavia. U mnohých pacientov je diagnostikovaná v pokročilom štádiu, čo má vplyv na vysokú mieru mortality
Systém starostlivosti o duševné zdravie v Slovenskej republike neprešiel za posledné desaťročia zásadnou modernizáciou.
IBD (chronické zápalové ochorenia čriev – Crohnova choroba a ulcerózna kolitída) sa môže prejaviť nielen zápalom v tráviacej sústave, ale aj v kĺboch, očiach či na koži? Ide o tzv. mimočrevné prejavy, ktoré postihujú až polovicu pacientov.
Na Slovensku je evidovaných viac ako 33-tisíc ľudí s touto diagnózou, ale podľa Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti je ich v skutočnosti omnoho viac.
V mesiacoch máj a jún každoročne zaznamenávame najvyššiu aktivitu kliešťov, a teda aj najvyšší počet problémov spojených s chorobami, ktoré tieto nenápadné, ale potencionálne nebezpečné živočíchy prenášajú. Pre človeka môžu byť niektoré z chorôb veľmi nebezpečné najmä z pohľadu možných komplikácií či trvalých následkov po prekonaní infekcie.