Oslabená imunita môže viesť k vzniku niektorých civilizačných ochorení, ako napr. alergií, autoimunitných chorôb, ale aj nádorových ochorení.
Odborníci tiež radia, aby mali ľudia počas sviatkov realistické očakávania, dodržiavali vlastnú osobnú psychohygienu či zdravú životosprávu.
Prasacia chrípka je ochorenie dýchacích ciest spôsobené vírusom H1N1, pôvodne zistenom u prasiat.
Psychickým násilím trpí viac ako 48 % žien a stretol sa s ním takmer každý. Urážky, klamstvá, poučovanie či vyhrážanie. Aj tieto formy patria k prvým prejavom duševného násilia.
November je mesiacom mužského zdravia - nielen toho fyzického, ale aj duševného. Jeho dôležitosť sa ukazuje aj na štatistikách, ktoré upozorňujú na zvyšujúci sa počet samovrážd práve u mužského pohlavia.
Až 70 % pacientov s rakovinou pľúc je na Slovensku diagnostikovaných v pokročilom štádiu ochorenia. Situácia je podľa všeobecných lekárov a pneumológov alarmujúca, pričom poukazujú na to, že na Slovensku zatiaľ nebol spustený skríningový program na včasný záchyt rakoviny pľúc.
Na Slovensku každoročne diagnostikujú rakovinu prostaty 2 000 mužom, 600 z nich tomuto ochoreniu každý rok podľahne. Aj napriek tomu absolvuje pravidelnú preventívnu prehliadku u urológa iba približne 6 % Slovákov.
Najnovšie údaje Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) ukazujú, že počet pacientov sledovaných v diabetologických ambulanciách na Slovensku má dlhodobo stúpajúci trend.
November je mesiacom, ktorý sa už tradične spája so zvyšovaním povedomia o rakovine prostaty. Počet pacientov trpiacich týmto ochorením sa každoročne zvyšuje, pritom stačí tak málo – absolvovať preventívnu prehliadku u urológa.
V jesennom a zimnom období je veľmi dôležité podporovať vlastnú obranyschopnosť, a to najmä vyváženou zdravou stravou bohatou na vitamíny a minerálne látky. Práve ňou telu dopĺňame potrebné živiny.
Vlna COVID-19 je na vzostupe, počet pozitívne testovaných osôb podľa dát NCZI denne pribúda rovnako ako aj počet hospitalizovaných pacientov.
Partnerské vzťahy sú jedným z najdôležitejších aspektov nášho života. Pre mnohých z nás predstavujú zdroj lásky, podpory a spokojnosti. Avšak, ako to býva v živote, aj v partnerských vzťahoch sa môžu objaviť rôzne problémy.
Menorágia, teda nadmerne silné menštruačné krvácanie, trápi až 1 z 5 žien. Ide o problém, ktorý vplýva nielen na zdravie žien, ale má celkový dopad aj na kvalitu ich života.
Na rakovinu prostaty ročne na Slovensku zomiera takmer 600 mužov, odborníci pritom upozorňujú, že ak sa toto ochorenie zachytí včas, je liečiteľné s 97 % úspešnosťou. Čo bráni mužom v absolvovaní preventívnych prehliadok? Často je to najmä ostych a strach.
Kliešte sú aktívne aj na jeseň, myslite na to pri pobyte v prírode. Chladné mesiace sú tiež ideálne na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde, zabezpečíte si tým účinnú ochranu počas hlavnej sezóny kliešťov.
Hoci sychravé počasie a skracujúce sa dni môžu byť spúšťačom psychických problémov, v prípade závažnejších a dlhotrvajúcich prejavov je nutné vyhľadať odbornú lekársku pomoc.
Osteoporóza niekedy býva označovaná aj ako „tichý zlodej kostí“, pretože sa vyvíja bez zjavných príznakov aj niekoľko rokov a často sa prejaví až zlomeninou už aj po drobnom úraze. Varovným príznakom môžu byť bolesti chrbta (hlavne medzi lopatkami) pri dlhšom státí, pokles výšky či hrbatenie.
Krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus sú najčastejšími príčinami, ktoré oční špecialisti každoročne diagnostikujú u viac ako polovice Slovákov.
Ak v priebehu života pociťujeme problémy s duševným zdravím, môže to ovplyvniť naše myslenie, náladu a správanie.
Žltačka typu A je prenosné ochorenie, ktoré u človeka spôsobuje vírusový zápal pečene. Vírus hepatitídy A sa najčastejšie prenáša neumytými rukami. Ochorenie začína príznakmi pripomínajúcimi chrípku a tráviacimi problémami.