Niekoľko rokov statočne bojoval s rakovinou lymfatických uzlín, ale tento rok mu lekári diagnostikovali akútnu leukémiu. Ľudia s akútnou leukémiou, ktorí nie sú liečení, prežívajú len 2 až 3 mesiace. Aj Karel Gott napokon následkom tejto zákernej choroby podľahol.
Vedci vyvinuli nový typ krvného testu, ktorý dokáže odhaliť niekoľko druhov rakoviny a dokáže ich vystopovať až k zdroju. Technológia zistila prítomnosť rakoviny s presnosťou až 99,4%.
Zdravie seniorov nie je iba o fyzickom zdraví a chorobách, ktoré ich vo vyššom veku trápia. Omnoho viac pozornosti je potrebné venovať aj ich duševnému zdraviu. Závažnými príznakmi psychického ochorenia trpí 20-30% ľudí nad 60 rokov.
Prístroj bude mať značný prínos pre pacientov a taktiež lekárov – operatérov. Jeho zavedenie do praxe totiž umožňuje rozšíriť škálu artroskopických operačných výkonov pri vysokej miere bezpečnosti pre operovaného pacienta.
Zraku, ktorým vnímame zhruba 80 % informácií o svete okolo nás, je potrebné venovať viac pozornosti. Dnes sú naše oči oveľa viac vystavené rôznym typom žiareniu. Neustále pozeráme do obrazoviek mobilných telefónov, tabletov, či monitorov počítačov. Čo všetko ničí naše oči a aká je najlepšia prevencia?
Ocenení vedci prišli na to, akým spôsobom sa bunky v našom tele dokážu adaptovať na rôzne zmeny prostredia v závislosti od kyslíku.
Takmer pol milióna ľudí na Slovensku trpí psychickými problémami. Približne 5-tisíc ľudí sa počas minulého roku pokúsilo o samovraždu a viac ako 500 ju dokonalo. Vyplýva to zo štatistík o duševnom zdraví za minulý rok.
Malária patrí medzi najzávažnejšie infekčné ochorenia, ktorým sa ročne nakazí až 200 miliónov ľudí. Ohrozuje najmä deti na africkom kontinente a aj napriek tomu, že sa jej dá predchádzať a je liečiteľná, na ňu zomrie každé dve minúty jedno dieťa.
Vláda odobrila zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý prináša reformu slovenských nemocníc. Reforma by sa mala v prípade, že ju odobrí aj parlament a prezidentka, začať v praxi realizovať od budúceho roka.
Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) rozšíril možnosti liečby niektorých očných ochorení. Vďaka moderným prístrojom sa liečba pre malých pacientov Kliniky detskej oftalmológie stane hrou.
Vedcom sa opäť podarilo posunúť medicínu o krok ďalej a zistili, prečo sú ľudia voči liečbe antibiotikami stále odolnejší. Ukázalo sa, že baktérie sa v ľudskom tele dokážu meniť tak, aby ich antibiotiká jednoducho nedokázali zacieliť a zničiť.
Chrípková sezóna trvá na severnej pologuli, vrátane Slovenska, od októbra do konca apríla nasledujúceho roka. Pre rizikové skupiny ľudí ako sú seniori, osoby so závažnými chronickými ochoreniami, s oslabenou imunitou a tehotné ženy, je najúčinnejším spôsobom prevencie očkovanie.
Gaštany možno pôsobia ako bežný druh orechov, no okrem lákavej vône a jedinečnej chuti majú aj mnoho zdraviu prospešných účinkov. Ocenia ich aj ľudia s vysokým krvným tlakom, osteoporózou či celiatici .
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) organizuje aj tento rok verejnú zbierku pre ľudí so zrakovým postihnutím Biela pastelka. Využite tento deň nielen na pomoc iným, ale aj na rýchlu a bezbolestnú prevenciu. V uliciach krajských miest vám odborníci zadarmo skontrolujú zrak.
Snímka z magnetickej rezonancie neurovedkyne a jej dvojmesačného bábätka ukazuje, aké jedinečné puto je medzi mamou a jej dieťaťom.
Muži sa podľa lekárov nezaujímajú o svoje zdravie, nehovoria o svojich problémoch a ignorujú varovné signály svojho tela. Na rakovinu prostaty pritom ročne zomrie až 600 z nich.
Nesúhlas so súčasným znením interupčného zákona prišli vyjadriť ľudia z rôznych častí Slovenska. Norma ešte z čias bývalého režimu umožňuje ženám umelé prerušenie tehotenstva bez udania dôvodu do 12. týždňa tehotenstva.
Keď tragédia zasiahla zdravú a šťastnú rodinu potápača Davida Lawrenca, odhodlaný otec sa rozhodol urobiť aj nemožné, aby pomohol vrátiť zdravie svojmu synovi.
Skríningová mamografia dokáže odhaliť už aj malé ložiská do niekoľko milimetrov napríklad vo veľkosti hrášku. Zároveň, podľa lekárov, môže zistiť ochorenie vo včasnom štádiu, aj o 3 až 5 rokov skôr, než by ložisko bolo možné nahmatať pri samovyšetrení. Prečo sa jej ženy stále boja a spochybňujú bezpečnosť mamografických vyšetrení?
Toho, že ticho vraj lieči sa chytili americkí vedci a vyvinuli špeciálnu miestnosť, v ktorej sa však ticho po krátkom čase stáva neznesiteľným. Miestnosť vyvinuli Orfield Laboratories v Minneapolise a doteraz v nej nikto nevydržal dlhšie než 45 minút.