Príchod jari sprevádzajú aj tento rok teplé slnečné lúče, ľahký vánok a príjemnejšie teploty. Mnohých z nás takéto počasie priam volá do prírody, kde si môžeme s chuťou zašportovať. Výnimkou nie sú ani tehotné ženy, ktoré by určite ocenili výdatnú prechádzku a dopriali tak energiu nielen sebe, ale i svojmu bábätku. Súčasná epidemiologická situácia ale nie všetkým umožňuje voľný pohyb a keďže niektoré z tehotných žien nemajú možnosť zájsť do prírodného prostredia, vyhľadávajú spôsoby, ako si pohodlne zacvičiť aj doma.
Ženy počas jednotlivých trimestrov, pri pôrode ale aj v období šestonedelia prechádzajú mnohými fyzickými aj psychickými zmenami. Sú citlivejšie, vnímavejšie i náladovejšie. O to viac podpory a trpezlivosti potrebujú zo strany svojich najbližších. Pre budúce mamičky sú v tomto období veľkou pomocou aj odborníci v danej oblasti – hlavne pôrodné asistentky.
Zistenie, že sa stanete rodičom, by malo byť tým najúžasnejším pocitom a obrovským dôvodom na neopísateľnú radosť. Najmä vtedy, ak sa na svet hlási potomok, o ktorého ste sa roky snažili. Rýdzo pozitívne a nanajvýš príjemné emócie z gravidity však môžu v nejednom prípade utlmiť iné zistenia.
Zdravá, čerstvá a vyvážená strava by mala byť súčasťou života každého človeka, ktorý sa chce cítiť dobre, vyzerať dobre, mať veľa sily a energie. Ak patrí racionálne stravovanie medzi vaše priority, nebudete toho pravdepodobne musieť veľa meniť ani počas tehotenstva. Ak ste však na stravu doposiaľ veľmi nedbali, tehotenstvo je ten správny čas sa viac zamyslieť nad tým, čo dávate na svoj tanier.
Najplodnejším obdobím ženy je vek medzi 18-28 rokom. Dokonca aj po tridsiatke je pomerne ľahké otehotnieť. Stále viac a viac žien čaká s materstvom do tridsiatky, či dokonca štyridsiatky. Priviesť na svet dieťa v zrelom veku dnes už nie je rarita. Aj keď to nejde vždy hladko a bez rizika.
Ako to vyzerá predtým, než sa zrodí nový život? Ako sa z malého plodu v maternici stane ľudská bytosť? A nakoniec, ako vyzerá cesta malého jedinca na svet? Pozrite sa na celý tento zázračný proces.
Cvičiť či necvičiť? Túto otázku si určite položí každá aktívna žena potom, ako sa na tehotenskom teste objavia dva prúžky. Jednoznačná a univerzálna odpoveď na túto otázku však neexistuje. Všetko závisí od rôznych faktorov a je to veľmi individuálne.
Čakáte dieťa a okrem radosti vás z času na čas prepádavajú aj obavy? Je to celkom normálne, najmä ak ide o vaše prvé tehotenstvo. Viete, čoho sa budúce mamičky boja najviac a pritom vôbec nemusia?
Počas tehotenstva sa žena sústredí na množstvo vecí súvisiach s dieťaťkom a zabúda pritom na starostlivosť o seba samú.
Hoci slnko je pre náš život nevyhnutné a pre našu dobrú náladu priam žiaduce, je pre nás aj istým ohrozením. Platí to pre všetkých ľudí rovnako. Pre tehotné ženy naviac pribúdajú aj ďalšie riziká a s tým spojené obmedzenia.
Asi ste sa stretli s názorom, že každé dieťa stojí matku jeden zub alebo tvrdenie žien po pôrode, že zuby sa im kazia preto, lebo im vápnik odchádza do materského mlieka. Ďalším tvrdením je, že im dieťa odobralo vápnik v tehotenstve. Ak matky o nejaký zub prišli, určite nie v dôsledku uvedených skutočností .
Tehotenstvo nie je doba, kedy musia ženy len nečinne sedieť alebo ležať na pohovke. Veľakrát to ani nie je možné kvôli pracovnému vyťaženiu a ďalším deťom, o ktoré sa musia prípadne starať. Prezradíme vám ako správne športovať v tehotenstve.
Tehotenstvo a materstvo je krásny stav, no okrem mnohých pozitív má aj niekoľko nepríjemných stránok. Inkontinencia môže byť jednou z nich – týka sa až 30% žien v tehotenstve.
Užívanie multivitamínových prípravkov obsahujúcich folát je jednou z mála účinných možností skutočnej prevencie v tehotenstve“, vyhlasuje profesor Wolfgang Holzgreve.
V diskusii o preventívnych účinkoch vitamínov si v posledných rokoch získala veľkú pozornosť kyselina listová resp. folát.
Bolesti počas tehotenstva, najmä počas posledného trimestra môžu vážne ovplyvniť kvalitu života. Rastúce bruško spôsobuje často bolesti v spodnej časti chrbta, nôh a bolesti bedrového kĺbu. Teplo pomáha upokojiť bolesť,
Pubertálne tehotenstvo je definované ako nechcené tehotenstvo počas dospievania. Hoci veľa tínedžérov neverí, že otehotnejú, stále sa dostatočne nechránia pri sexuálnych aktivitách.
Správny rast a vývoj plodu v maternici je rozhodujúci pre neskoršie zdravie bábätka. Správny rast a vývoj ovplyvňujú rôzne faktory. Experimentálne bolo preukázané, že cesnak má veľké ochranné výhody. Klinické štúdie skúmali vplyv cesnaku na plody gravidných zvierat a možný vplyv na ľudskú placentu.
Zatiaľ, čo sú matky zodpovedné za poskytovanie podpory pri vývoji života nenarodeného dieťaťa, stále existujú veci, ktoré môže urobiť aj budúci otecko, aby sa pridal ku zdraviu a pohode svojho očakávaného dieťatka v partnerkinom brušku.
S tehotenských bruškom na konci tretieho trimestra sa veru nikomu nechce prechádzať. Je to zrejme tá posledná aktivita, ktorá žene napadne. Fyzické nepohodlie pri tehotenstve si vyberá svoju daň. No taká prechádzka, hoci s bruškom má veľa zdravotných výhod.