Kým si nespravíte test alebo nenavštívite svojho lekára, nebudete vedieť naisto či ste alebo nie ste tehotná, no predsa existujú príznaky, ktoré to môžu odhaliť.
Asi jedna štvrtina všetkých párov, ktoré chcú mať dieťa majú problémy s počatím. Ženy podstupujúce liečbu neplodnosti často berú navyše doplnky stravy, vrátane antioxidantov, aby sa pokúsili zvýšiť ich šance na otehotnenie. Ale mnoho antioxidačných doplnkov sú neregulované. Existujú dôkazy o ich negatívnom vplyve na bezpečnosť zdravia.
Hormonálna antikoncepcia, vrátane klasických antikoncepčných tabletiek, krúžkov a náplastí je veľmi populárna metóda, ktorá ženám pomáha proti neplánovanému tehotenstvu. Všeobecne platí, že hormonálne metódy antikoncepcie sú bezpečné, no sú spojené s niekoľkými vedľajšími účinkami pri interakcií s inými liekmi.
Menej známym faktom v súvislosti s fajčením je, že významne ovplyvňuje plodnosť, tak u mužov, ako aj u žien. Zároveň poškodzuje vývoj plodu v maternici pred jeho narodením a spôsobuje nižšiu hmotnosť dieťaťa pri narodení. Cigaretový dym však môže byť aj jednou z vážnych príčin zníženej plodnosti páru.
Na Slovensku sa môže narodiť o viac ako tisíc detí ročne, ak spoločnosť podporí modernú liečbu formou asistovanej reprodukcie. Zhodli sa na tom odborníci na workshope Neplodnosť – skrytá hrozba pre Slovensko. Prirodzený prírastok obyvateľov Slovenska za rok 2006 sa oproti minulému roku znížil o 391 osôb, uviedla ministerka práce Viera Tomanová. Tento trend bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch: prirodzený prírastok sa zmení na úbytok, ktorý sa bude postupne prehlbovať.
Definícia sterility (neplodnosti) podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) hovorí, že za sterilný (neplodný) pár možno považovať taký pár, ktorý nedospel k tehotenstvu behom jedného roku pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku.