Zdravie je veľmi krehká vec a u detí toto tvrdenie platí viac ako dvojnásobne.
Vaše deti ráno skoro vstávajú do školy okrem raňajok tak potrebujú aj výživnú desiatu, ktorá im dodá energiu v dopoludňajších hodinách. Nespoliehajte sa na sladkosti, skúste sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi.
Je to zvláštne – deťom pomáhame, aby sa naučili chodiť, rozprávať, no kto učí svoje deti aj správne jesť? A nejde tu o to, či nôž drží v ľavej alebo v pravej ruke. Dôležité je, aby vedeli, ktoré potraviny sú pre nich tie najlepšie.
Ľudský organizmus si na rozdiel od väčšiny živočíchov a rastlín nedokáže vitamín C syntetizovať sám, a tak je odkázaný na jeho pravidelný príjem vo forme potravy. K rizikovým skupinám patria najmä dojčatá, deti, tehotné a dojčiace ženy.
Poprední odborníci na vedu o nutričnom programovaní sa zhodujú, že výživa v priebehu tehotenstva až do batoliaceho veku dieťaťa zohráva kľúčovú rolu pre jeho zdravie v dospelosti.
Analýza stravovacích zvyklostí slovenských detí mladšieho školského veku odhalila, že viac ako tretina z nich pravidelne neraňajkuje a nemá dostatočný denný príjem ovocia a zeleniny. Alarmujúce je, že tri a pol krát sú prekročené odporúčané denné limity soli v jedle.
Na Slovensku viac než tretina školopovinných detí neraňajkuje vôbec, ďalšia časť veľmi nezdravo, neraz sladkosti. Pritom správny štart do dňa je nevyhnutný pre vnímanie a prácu v škole.
Biopotraviny vníma verejnosť ako zdravú alternatívu, ktorá aj bez „zbytočnej“ chémie dokáže ponúknuť viac, než bežné potraviny. Výnimočná je i ekológia produkcie potravín pre najmenších, pričom bezpečnosť a kontrola je tu významne vyššia, ako pri produkcii potravín na ekofarmách či z domáceho prostredia.
Bez ohľadu na to, aký svetonázor odmalička vštepujete svojej ratolesti, takmer všetky bábätká sú konzervatívne. Na zmeny v návykoch reagujú citlivo, a platí to aj pre stravovanie.
Viac ako tretina slovenských detí vo veku 7 až 10 rokov pravidelne neraňajkuje a nemá dostatočný denný príjem ovocia a zeleniny.
Bratislava, 30. marca 2010 - Pri príprave stravy pre dieťa, mnoho rodičov vychádza z predpokladu, že to čo je dobré pre dospelý organizmus je dobré aj pre ten detský. Dieťa však vzhľadom na rýchly rast a vývoj potrebuje inú skladbu výživových látok.
Princípy výživy detí vychádzajú z faktu, že organizmus dieťaťa sa vyvíja fyzicky aj psychicky. Na tento búrlivý vývoj potrebuje mať k dispozícii kvalitné stavebné látky a primeranú energiu.
Záujem o vegetariánstvo začal v posledných rokoch narastať, najmä medzi obyvateľmi ekonomicky rozvinutých krajín. Tento spôsob výživy veľakrát aplikujú rodičia aj pri svojich deťoch. Je to správne?