Kvalitu materského mlieka okrem iného ovplyvňuje to, čo žena sama prijíma. Ak chce matka podporiť zdravý rast dieťaťa a pripraviť ho na cestu životom v plnom zdraví, s fungujúcim imunitným systémom a s nižším ohrozením civilizačnými ochoreniami, bolo by vhodné, ak by dbala na to, ako sa počas dojčenia stravuje.
Tohoročný Európsky týždeň dojčenia odštartuje na Slovensku 2. októbra konferenciou v Nemocnici ak. L. Dérera v Bratislave. Na seminári sa bude hovoriť o zásadách a najaktuálnejších poznatkoch v oblasti podpory dojčenia v nemocniciach i doma.
Mnoho matiek si vyberá dojčenie ako jeden z najlepších spôsobov, ako udržať deti zdravé. Avšak, niektoré z výrobkov, ktoré pravidelne používajú na kožu, ako sú parfumované krémy alebo voňavky, majú negatívny vplyv na dieťa.
Dojčením poskytujete svojim deťom tú najlepšiu možnú výživu, ale môže to byť problém, keď sa snažíte dojčiť dve deti naraz. Žiadne dve deti totiž nie sú rovnaké, dokonca ani dvojčatá. Frekvencia a čas sa môžu meniť.
Väčšina dojčiacich matiek sa už stretla s niektorými nežiaducimi účinkami, spojenými s dojčením, od boľavých bradaviek až po upchaté mliečne žľazy. No nielen matky, ale aj bábätká môžu čeliť vedľajším účinkom dojčenia.
Čím viac vieme o nutričných, imunologických a ostatných priaznivých vlastnostiach materského mlieka a dojčenia, tým viac si uvedomujeme, aké je nenahraditeľné. Materské mlieko predstavuje „zlatý štandard“ výživy novorodencov a dojčiat.
Materské mlieko je prirodzená potrava, ktorú vytvára telo matky pre svoje dieťa, a preto je ideálne prispôsobená potrebám a jeho rastu. Dojčenie je originálny, moderný a najlacnejší spôsob výživy a zlepšuje zdravie a kvalitu života detí a mamičiek.