Kuracia polievka, bylinkový čaj, lieky – to sú zaručené spôsoby, ako poraziť nachladnutie. Ale prečo sa ním trápiť, keď mu môžete veľmi ľahko a zábavne predísť.
Priamoúmerne s klesaním teplôt stúpa počet smrkajúcich a pokašliavajúcich ľudí v našom okolí. Môžu za to vírusy a baktérie, ktoré prichádzajú ruka v ruke s chladnejšími dňami. Príroda skúša našu trpezlivosť a nádcha, kašeľ či bolesť hrdla nenechajú na seba dlho čakať.
Určite poznáte niekoho, kto nikdy neochorie, ani keď okolo neho všetci kašlú, kýchajú a cítia sa nanič. Aké je ich tajomstvo? Máme pre vás 8 trikov, vďaka ktorým môžete byť aj vy celoročne zdraví ako rybičky.
Spolu so sychravým a chladným počasím prichádza i „chrípková sezóna“, ktorá dokáže poriadne otráviť život. Krátke rukávy, tenká bunda a potom stačí málo – chladné rána a večery prinášajú so sebou nachladnutie a chrípku.
Chrípka nás mnohých každoročne poriadne potrápi. Ako sa chrániť a čo robiť, ak už sme zostali chorí? Pozrite si niekoľko jednoduchých odporúčaní.
Máme pre vás rady, ako bojovať s baktériami rýchlejšie a efektívnejšie. Možno si to neuvedomujete, ale deje v zažívacom trakte majú obrovský vplyv na imunitný systém. Čo a kedy jete, má priamy dosah na rýchlosť uzdravenia sa z chrípky alebo prechladnutia i na to, či sa vôbec nakazíte.
Angína je akútny zápal podnebných mandlí (mandle = tonzily, zápal mandlí = tonzilitída). Býva často spojená so zápalom sliznice hltana (hltan = farynx, z toho názov tonzilofaryngitída).
Slováci užívajú viac antibiotík ako obyvatelia okolitých krajín, ročne je to asi osem miliónov balení. Odborníci upozorňujú, že po nich siahajú aj vtedy, keď to nie je potrebné, a to aj bez predpisu lekára.
Prechladnutie patrí medzi ochorenie vyvolané vírusmi. Je akútne a často sprevádzané bolesťou hrdla, hlavy, svalov, kĺbov, nádchou, kašľom a horúčkou. Možnosťou ako liečiť toto ochorenie je odstrániť sprievodné príznaky.
Niektoré ochorenia obľubujú sezónnosť. Iné nehľadia na čas a atakujú kedykoľvek. Bolesť hrdla je pomerne častým príznakom. Ale nie je len o angíne alebo prechladnutí. Sprevádza aj iné ochorenia, ktorých závažnosť netreba podceniť. To čo najčastejšie bolesť vyvoláva a iné informácie vám poskytnem v riadkoch nižšie.
Keď je vonku chladno, mnohí z nás sa nevyhnú nepríjemným zdravotným problémom, ako je prechladnutie či chrípka. Tie idú ruka v ruke s bolesťami hrdla. Ak však máte vhodne zásobenú domácnosť, môžete sa ich zbaviť hneď v zárodku.
Chrípka je vírusové ochorenie vyvolané influenzavírusom typu A alebo typu B. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou.
Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom. Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest a jej nástup je obvykle náhly, z plného zdravia.
Počas obdobia chrípky je okolo nás každý deň mnoho chorých ľudí a nášmu imunitnému systému tak dávame poriadne zabrať. Ako sa tomu vyhnúť a zostať zdravý?
Mnohí ľudia si tieto pojmy zamieňajú, pre niektorých dokonca významovo znamenajú to isté. Medzi nádchou a chrípkou je však obrovský rozdiel. Ako sa jednému či druhému ochoreniu v sychravom počasí vyhnúť alebo ako mu predchádzať či liečiť ho?
Nástup chrípky býva väčšinou náhly, človek prekypujúci zdravím sa ráno prebudí so zimnicou, bolesťou hlavy a teplota môže vystúpiť až na 39-40°C. Jednou z účinných prevencií je očkovanie, ktoré je najlepšie vykonať v októbri a novembri, no je vhodné dodržiavať aj ďalšie preventívne opatrenia.
Chrípka, ktorej sezóna sa začína s príchodom októbra, potrápi každý rok mnohých ľudí. Chrípková sezóna sa začína v októbri a trvá až do apríla nasledujúceho roka.
Chrípka (influenza) - ochorenie s ktorým sa stretol hádam každý z nás. Postihuje všetky vekové kategórie, môžeme ju prekonať opakovane v priebehu života.
Vírusové ochorenie, ktoré šíri divoko žijúce vtáctvo. Ohrozuje predovšetkým vtáčie chovy a hydinu. Na ľudí sa prenáša len výnimočne po priamom kontakte s infikovanými alebo uhynutými zvieratami.
Nádcha patrí medzi časté respiračné ochorenia horných dýchacích ciest. No je iba príznakom, nie je chorobou a existujú viaceré typy, v závislosti od toho, čo je jej spúšťačom. Aké sú jej odporúčané možnosti liečby a na čo si dať pozor?