Na obezitu sa v spoločnosti častokrát nazerá ako na estetickú záležitosť. V skutočnosti však ide o chronické ochorenie, ktoré so sebou prináša riziko komplikácií. Preto je najlepšou cestou predchádzať im – a to tak, že znížite svoju hmotnosť. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na tipy odborníkov, ako na to.
Podľa posledných štatistík 37 percent Slovákov trpí nadváhou, 16 percent slovenských žien a mužov obezitou. Môže sa zdať, že Slováci na svoju váhu rezignovali. Tak to však to nie je.
Obezita je závažné ochorenie, charakterizované zvýšenou hmotnosťou alebo zvýšeným množstvom tukového tkaniva v ľudskom tele. Najčastejšie je dôsledkom dlhodobého vyššieho energetického príjmu kalórii. S ručičkou na váhe sa zvyšuje i záťaž pre celý organizmus, preto je potrebné vedieť, čo vám hovorí vaša váha.
Všetci vieme, že príliš veľa kalórií a nedostatok cvičenia môžu viesť k priberaniu na váhe. Príčinou sú celkovo zlé stravovacie návyky a nedostatok fyzickej aktivity. V niektorých prípadoch však rýchle priberanie na váhe môže byť v skutočnosti príznakom zlého zdravotného stavu.
Protipólom zdravej stravy a životného štýlu je nadváha a obezita. Vedeli ste napríklad, že od začiatku 20. storočia sa konzumácia cukrov z 5 kg na osobu za rok zvýšila až na 40-50 kg na osobu za rok? A to ani zďaleka nie je všetko.
Obezita nie je len estetický problém, s ktorým si ju mnohí spájajú, ale je aj príčinou množstva chorôb s nedozernými následkami. Znížením hmotnosti o 5 až 10 % pri obezite možno predísť mnohým závažným chorobám, z nich najrozšírenejšie sú kardiovaskulárne choroby.
Mnohí ľudia sú napohľad štíhli, nevidíme na nich kilo navyše, avšak ich koža je ovisnutejšia, svaly nevyvinuté a tuk sa ukladá v okolí orgánov. Áno, toto môžeme nazvať "štíhlou obezitou." Mali by sme si uvedomiť, že byť chudý nie je všetko. Ten, kto necvičí a nehýbe sa, tomu sa tuk ukladá, hoci to niekedy nie je vidieť.
„Tuk nás robí tučnými a chorými!“ tento výrok odborníkov na výživu sa vpísal do dejín. Tisícky spotrebiteľov s dôverou prešli na nízkotučnú stravu a tým sami padli do tukovej pasce. Ako veľký Bluff, nazval tento výrok koncom 70tich rokov nemecký časopis Der Spiegel čo bol predvoj diskusií o výžive v súvislosti s tukmi. „Fette Lügen“ (tučné klamstvá) titulok časopisu Die ZEIT v jednej z recenzií z roku 2002.
Svetová zdravotnícka organizácia označila obezitu za najväčší zdravotný problém súčasnosti a varuje pred globálnou epidémiou.Väčšina odborníkov ako aj medzinárodné dokumenty odporúčajú začať prevenciu epidémie obezity už v detskom veku, kedy majú tieto programy väčšiu šancu na úspech, než v dospelosti.
Páni, niečo vám pošepkáme: robte všetko preto, aby ste sa zbavili nadváhy a obezity! Teda, ak vám záleží na vašej plodnosti a chcete mať v budúcnosti deti.
Britskí vedci na University Collge of London, ktorí 4 roky sledovali vyše 6000 detí vo veku 11 až 15 rokov, sa domnievajú, že ak je dieťa obézne v 11. roku života, ostane pravdepodobne obézne na celý život.
Telesná nadhmotnosť a obezita sa hodnotí pomocou rastového indexu Body Mass Index (BMI), kde BMI=hmotnosť /výška<sup>2</sup>[kg/m<sup>2</sup>]. Odborníci v súčasnosti využívajú a uznávajú tri hodnotiace kritéria: štanadard WHO vychádzajúci zo štandardu USA, štandard IOTF vychádzajúci z podkladov z rôznych krajín a národný štandard, ktorý sa vytvoril na základe sledovania antropometrických parametrov ľudí v danej krajine.