Trápi vás otázka, či vaše náhle zdravotné problémy nie sú náhodou príznakmi rakoviny? Hľadáte na internete informácie, ktoré by vám mohli pomôcť? Prinášame stručne popísaný pôvod a vznik rakoviny, najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia rakoviny na Slovensku a najčastejšie symptómy, ktoré si môžete diagnostikovať aj sami.
V prítomnosti rovnakých genotoxických rizík môže ochorieť jeden skôr a iný neskôr, alebo niekto vôbec, ale to tiež nesúvisí s dedičnosťou. Súvisí to so súčasným pôsobením viacerých faktorov na organizmus, ovplyvňujúcich pozitívne, alebo negatívne škodlivý účinok daného rizika.
Zjavné aj skryté príčiny vzniku rakoviny môžu mať pôvod v rizikovom pracovnom či životnom prostredí, životospráve a výžive či životnom štýle, rizikových zlozvykoch, chorobnosti a liekoch. V médiách však kolujú často rôzne fámy a nepravdy o dedičnosti rakoviny, ktoré treba vysvetliť.
Je to veľmi náročná informácia pre pacienta a aj pre jeho rodinu. Diagnóza ako rakovina je často jedným z najväčších prežívaných stresov v živote človeka. Pacient sa môže cítiť vystrašený, šokovaný, neistý alebo nahnevaný z toho, čo všetko nové a nechcené toto ochorenie prinesie do jeho života. Je to diagnóza, ktorú si nikto nezaslúži. Je veľmi ťažké prijať to.
Moment, keď vojdete do ordinácie a doktor vám oznámi, že máte rakovinu, môže zmeniť váš život. Začnete rozmýšľať nad ožarovaním, chemoterapiou či inou liečbou s nepríjemnými vedľajšími účinkami. Nie každý druh rakoviny je ale smrteľný, niektoré sa dajú pomerne ľahko vyliečiť.
Pre prevenciu viacerých druhov rakoviny je včasné objavenie "hrčky" dôležitým pozitívnym krokom. Pri mnohých druhoch rakoviny, ako sú napríklad rakovina prsníka, konečníka, lymfatických uzlín, semenníkov atd. môže včasné objavenie útvaru, ktorému ľudovo hovoríme hrčka, viesť k úspešnej liečbe rakoviny.
Určite ste už niekedy sami na sebe pozorovali abnormalitu, ktorú ste si nevedeli vysvetliť, ale keďže nešlo o nič veľké, skrátka ste to nechali tak. Nebudete predsa stáť pol dňa v čakárni u lekára kvôli drobnosti. Pozor, v niektorých prípadoch môže ísť o príznaky rakoviny.
Aj keď nádory mozgu patria z onko-epidemiologického hľadiska k menej častým, ich výskyt stúpa spolu s ostatnými typmi rakoviny. Sú často nezhubné, ale aj tie sú závažné svojou rizikovou lokalizáciou v mozgu a tlakom na mozgové štruktúry.
Výživa a rakovina má súvislosť s rizikovým zložením a spôsobom výživy. V súčasnosti je veľké množstvo potravín rizikových. Mali by sme preto o to viac dbať na prirodzenú a vyváženú stravu, ktorá poslúži ako prevencia pred zhubnými nádorovými ochoreniami.
Bohužiaľ, výskyt rakoviny má vo svete stúpajúci trend. Ak sa však vhodne chránime, účinne môžeme znížiť možnosť jej vzniku. Pomôcť nám môžu aj nasledovné rady.
Výživové doplnky sú určené na doplnenie prirodzenej stravy. Od bežných potravín sa odlišujú koncentrovanými zdrojmi živín. Patria sem predovšetkým vitamíny, minerálne látky ale aj mnoho iných substancií.
Nik zatiaľ nedokázal priamy vplyv elektromagnetického žiarenia z mobilov na vznik rakoviny u ľudí. Ani naše pracoviská hygieny - pre fyzikálne faktory, pracovné lekárstvo či genetickú toxikológiu. Prečo sa potom o tejto problematike stále diskutuje?
Bryndza má najvyšší nutričný a liečebne preventívny účinok, ak je pravidelnou súčasťou pestrej, prirodzenej, všestranne vyváženej výživy a zdravej životosprávy s dostatkom pohybu.
Chronický nadmerný stres sa premieta do vzniku psychosomatických ochorení, zníženej imunity. V spolupôsobení s cudzorodými, genotoxickými látkami výživy, prostredia z liekov a pod., vedie ku hromadeniu genetických poškodení v bunkách a neskôr k rakovine.
Rakovina je závažné ochorenie, patriace do rúk odborníkov. Pokiaľ však máme možnosť tejto zákernej chorobe predísť, prečo tak neurobiť. Bojíte sa rakoviny? Jedzte citrusy.
Tím izraelských a lotyšských vedcov tvrdí, že dych ľudí s rakovinou môže obsahovať chemické zlúčeniny, ktoré sa nenachádzajú v dychu zdravých ľudí.
Od roku 2002 je 4. február venovaný boju proti rakovine, prevencii a rôznym projektom zameraným na zdravý životný štýl. Tento rok sa však v tomto období objavilo aj niečo iné.
Rakovina je aj dnes jedno z najčastejších civilizačných ochorení a jej výskyt má stúpajúci trend. V roku 2014 bol chorý každý 3-4 človek u nás aj vo vyspelých krajinách sveta
Rakovina má svoje hranice. Nemôže ťa obrať o lásku druhých ani napadnúť tvoju dušu.
V prípade diagnostikovania tejto závažnej choroby väčšina pacientov netuší, čo ich vlastne čaká a čo bude nasledovať. Ponúkame vám teda niekoľko rád a informácií. Budeme veľmi radi, ak vám týmto článkom aspoň trochu pomôžeme.