Kolonoskopia je vyšetrenie hrubého čreva pomocou špeciálneho prístroja - endoskopu (kolonoskopu). Endoskop sa zavádza cez análny otvor a konečník. Táto vyšetrovacia metóda sa využíva pri diagnostike nádorov, polypov a iných patologických zmien hrubého čreva. Umožňuje odobrať vzorku sliznice a aj odstrániť polypy.
Za vznik rakoviny hrubého čreva môže spôsob nášho stravovania, nedostatok pohybu, ale aj genetika. Vlastným úsilím však môžeme ovplyvniť ochranu tráviacej sústavy až v 80 % - tak, aby zákerná choroba nevznikla.
Ročne sa na Slovensku diagnostikuje viac ako 3600 prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka. S ich výskytom vedieme európsky rebríček a v mužskej populáci máme najvyšší výskyt na svete. Celkovo sme v svetovom rebríčku druhí.
Epidemiologicky najvýznamnejší typ nádorov tráviaceho traktu a jeden z najčastejších je rakovina hrubého čreva a konečníka. Vzniku tohto ochorenia však možno účinne predísť.
Pokiaľ ste prekonali operáciu rakoviny hrubého čreva, mali by ste svojmu stavu prispôsobiť aj životosprávu. Po počiatočných stravovacích pokynoch od lekára by mala nastúpiť takzvaná "terciálna prevencia".
Vzťah medzi dedičnými faktormi a faktormi životného štýlu na jednej strane a nádorovými ochoreniami na strane druhej sú dnes už z väčšej časti známe. Takisto sú známe prepojenia medzi rôznymi ochoreniami, pôsobiacimi ako riziko pre vznik karcinómov.
Rakovina análneho kanála je tumor vzniknutý nádorovým bujnením buniek najčastejšie dlaždicového epitelu v análnom kanále.