Hlavnou funkciou bielych krviniek je obrana proti cudzorodým látkam. Leukocyty sú veľmi energeticky náročné bunky. Granulocyty a monocyty zabezpečujú nešpecifickú imunitnú odpoveď, lymfocyty špecifickú.
Pankreas patrí k orgánom tráviacej sústavy. Jeho úlohou je pomáhať regulovať produkciu enzýmov a hormónov.Ide o sivo-ružovú laločnatú žľazu s veľkosťou asi 12-16 cm a váhou 60-90 g.
Tenké črevo (intestinum tenue) patrí do tráviacej sústavy, ktorej hlavné funkcie sú príjem potravy, trávenie, vstrebávanie a odstraňovanie nestráviteľných odpadových látok. Ide o najdlhšiu časť tráviaceho traktu, kde prebieha tá najdôležitejšia časť trávenia.
Teraz si povieme niečo o tom, ako sa líšia deti od dospelých z hľadiska fyziológie. Na začiatok je potrebné povedať, že deti nie sú len deti, ale sú to malí dospelí. Pozrite sa, aké odlišné sú ich časti tela a orgány v porovnaní s dospelými.
V minulosti sa apendixu a jeho funkcii neprikladal žiadny význam. Síce sa predpokladalo, že má v tele určitú úlohu, ale predstavy o jeho význame neboli jednoznačné. Dokonca bol považovaný za zbytočný, keďže jeho odstránenie nemalo priamy vplyv na zdravotný stav. Aké sú názory odborníkov dnes?
Ako väčšina živých organizmov, aj človek patrí k aeróbnym organizmom, ktoré na získanie energie zo živín potrebujú do tkanív stály prísun kyslíka. Pri látkovej premene (oxidácii) vzniká v bunkách oxid uhličitý ako odpadový produkt. Dôležitú úlohu pri tomto procese majú pľúca. No tie nie vždy fungujú ako majú...
V ľudskom tele máme vyše 600 svalov. Svaly tvoria vyše polovicu hmotnosti ľudského tela. U profesionálnych kulturistov sa môže pohybovať podiel váhy svaloviny až okolo 70 percent.
Žalúdok (gaster, stomachos, ventriculus) je svalovitý orgán vakovitého tvaru. Nachádza sa v hornej časti tráviacej sústavy, medzi pažerákom a tenkým črevom. Veľkosť a tvar žalúdka je variabilná. Mení sa v závislosti od príjmu potravy. Prázdny má objem 0,5 – 1 liter, ale dokáže sa roztiahnuť až na 4 litre.
Pečeň (hepar) je najväčšia exokrinná žľaza (s vonkajším vylučovaním) ľudského tela. Váži okolo 1,5 kg. Je jediným orgánom tela, ktorý sa po poškodení dokáže obnoviť a dorásť do pôvodnej veľkosti.
Obličky sú párový orgán, tvarom pripomínajúci fazuľu. Spolu s močovým mechúrom a močovodmi tvoria močový systém. Jedna z obličiek je o niečo väčšia ako druhá. Ak dôjde k poškodeniu jednej obličky, druhá je schopná prevziať jej funkciu.
Hlavným problémom súčasnej populácie je nedostatok pohybu a celkovo zlá životospráva. Stagnujúci lymfatický systém je dôležité obnoviť a aktivizovať, aby sa sám organizmus prečistil. Lymfatický systém je neoddeliteľnou súčasťou imunitného systému. Je to vlastne jediný systém, kde sa uchovávajú, ale aj transportujú z tela von škodliviny, vznikajúce pri funkcii organizmu.
Hormóny sú organické látky, ktoré sa tvoria v organizme pomocou žliaz s vnútornou sekréciou (endokrinné žľazy). S naším telom sa dokážu naozaj pohrať.
Hormóny sú organické látky, ktoré sa tvoria v organizme pomocou žliaz s vnútornou sekréciou (endokrinné žľazy). Vďačíme im za všetky pocity a nálady.
Šľachy sú spojom medzi svalmi a kosťami alebo kĺbmi. Ide o anatomickú štruktúru zloženú z tuhého usporiadaného väziva, ktorá je tvorená kolagénovými vláknami.
Na vašej hmotnosti a zdraví sa odráža aj množstvo telesnej vody a hodnoty kostnej hmoty. Aby ste ich mali v norme, je dôležitá správna strava a pravidelný tréning.
Ľudské telo je veľmi dômyselným mechanizmom. Z pohľadu anatomického ho možno deliť na zložky svalové, kostrové, tukové, vnútorné orgány a podobne. Kým z pohľadu chemického na zložky vody, glykogénu, tukových zásob, bielkovín, minerálnych látok atď.
Pod pojmom krvný obeh rozumieme obeh krvi, ktorý rôznymi kanálmi prúdi celým telom. Poruchy krvného obehu - zaužívaný hovorový, ale neodborný názov skrýva v sebe ochorenia, ktoré súvisia s prekrvením organizmu
Imunita je definovaná ako odolnosť organizmu voči rôznym ochoreniam. Je to obrana proti väčšine choroboplodných mikroorganizmov a nádorovému bujneniu.
Tráviaca sústava sa skladá z tráviaceho traktu a žliaz, ktoré spoločne zabezpečujú príjem, spracovanie a vstrebávanie látok nevyhnutných pre organizmus. Rozoberieme si ich jednotlivé funkcie detailnejšie.
Ľudský mozog sa skladá z dvoch častí – hemisfér. Majú odlišné funkcie aj anatómiu, no navzájom sa dopĺňajú a kontrolujú. Spôsob, akým používate hemisféry, podstatne ovplyvňuje vašu osobnosť a správanie.