Psoriáza je jedným z najčastejších kožných ochorení. Postihuje okolo 125 miliónov ľudí vo svete, pričom sa predpokladá, že na Slovensku sa reálne lieči len tretina pacientov (asi 24 000). Pritom sa môže prejaviť u hocikoho z nás, a to v ktoromkoľvek veku, aj pokiaľ ju v našej rodine nikto nemá. Aj preto je nutné venovať chorobe špeciálnu pozornosť.
<strong>Hoci je psoriáza nevyliečiteľná, súčasná medicína vie významne zmierniť jej prejavy. Na svetový deň psoriázy, 29. októbra, špecialisti pripravili pre pacientov Deň otvorených dverí v centrách biologickej liečby. Podujatím chcú zlepšiť informovanosť o ochorení a dať tak pacientom šancu na spokojný život. </strong>
Psoriáza je geneticky podmienené ochorenie, ktoré môže dostať len ten, kto v sebe nosí zodpovedajúce gény. Iba tie však nestačia k tomu, aby sa psoriáza prejavila. Štartujú ju isté situácie (tzv. spúšťacie faktory), ktoré rozbehnú prejav ochorenia. Najväčšími „spúšťačmi“ sú psychický stres a infekcie.
Psoriáza sa vyskytuje najčastejšie vo forme ložísk (plaková psoriáza). Sú to oválne alebo okrúhle ostro ohraničené škvrny ružovočervenej farby, na povrchu pokryté suchými, striebristými šupinami. Môžu splývať aj do väčších plôch nepravidelného tvaru. Nachádzajú sa vo vlasoch, na kolenách, lakťoch, v oblasti krížov, ale aj na tvári. Pre túto formu svrbenie nie je tak obvyklé, ak sa vyskytuje, väčšinou je len mierne.