Ak patríte medzi tých ľudí, ktorí v zime pociťujú nepríjemné zmeny, suchú, začervenanú, svrbiacu pokožku, ktorá má aj sklon k opuchnutiu, prípadne vedie k ťažkostiam s dýchaním, máte pravdepodobne alergiu na chlad.
Alergia je pre nás čoraz bežnejšia. Nepríjemný výtok z nosa, slzenie očí, kýchanie, smrkanie. To všetko nám môže znepríjemniť bežný život. Čo vlastne alergia je, kedy a ako sa prejavuje a ako proti nej bojovať?
Alergiou trpia až 2 milióny Slovákov a každým rokom ich počet stúpa. Látky vyvolávajúce alergické reakcie sú veľmi rozmanité. U nás je to najčastejšie peľ tráv, stromov a bylín, ale aj zložky potravy, prach, roztoče a domáci miláčikovia.
V súčasnosti čoraz viac rastie počet ľudí trpiacich na určitý typ alergie na potraviny. Prepokladá sa, že na celom svete trpia na potravinovú alergiu približne 2 – 4 % dospelých a 6 % detí.
Alergény vyvolávajúce alergické reakcie sú veľmi rozmanité. V našich podmienkach vyvoláva precitlivenosť najčastejšie peľ rôznych tráv, stromov, bielkovinové zložky potravy, antigény kože psov, mačiek a prach s časticami odumretých tiel hmyzu (roztoče).
Trpíte alergiou na zvieratá? To však ešte nie je dôvod, aby ste sa im úplne vyhýbali a doma nesmeli mať žiadneho maznáčika. Ak sa budete pridržiavať týchto rád, aj vy si môžete zvieratko zaobstarať.
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je alergia štvrté najčastejšie sa vyskytujúce ochorenie na svete, pričom na Slovensku počet alergikov za posledných sto rokov narástol z pol percenta až na viac ako 40 percent populácie.
Ak je pre vás jar symbolom červeného nosa a uslzených očí nezúfajte. Existujú ľudia, ktorí sa musia denne pasovať s alergiami, ktoré sú tak bizarné, že budete radi, že máte len typickú sezónnu alergiu.
Alergická nádcha vyžaduje zvýšenú starostlivosť o nosové dutiny. Je to ochorenie, ktoré samo od seba väčšinou nezmizne.Aby sa časom nezhoršovala, je potrebné s ňou bojovať a poctivo sa liečiť.
Alergia na Slovensku postihuje asi 30% obyvateľov a vzhľadom k dnešnému hektickému štýlu života stále narastá. Je nutné skoro a správne diagnostikovať ochorenie a určiť alergén alebo alergény, ktoré alergiu spôsobujú.
Pre alergiu sú rizikové všetky 4 ročné obdobia, a to napríklad vtedy, keď sa z alergie vyvinie bronchiálna astma - ochorenie dýchacích ciest, pri ktorom sa z dôvodu zápalu ich výstelky tvorí hlien vo zvýšenej miere a dôjde k zúženiu týchto ciest.
Táto forma alergie patrí medzi pomerne časté. Zvieracie alergény sú prítomné najmä v ich výlučkoch – v slinách, moči, kožnom maze, kožných šupinách, perí, ale aj v krvi. U mačiek a psov sú to primárne sliny a šupiny kože; u škrečkov, morčiat či zajacov sa nachádzajú najmä v ich moči, pote a výkaloch...
Alergény môžeme definovať ako chemické, fyzikálne alebo biologické faktory vyskytujúce sa v životnom prostredí, ktoré u citlivej – hypersenzitívnej časti populácie vyvolávajú alergické reakcie. Schopnosť alergizovať závisí od druhu alergénu, jeho množstva, doby pôsobenia, miesta vstupu a od stupňa precitlivenosti daného organizmu.
Alergická reakcia na lieky zahŕňa celú škálu rôznych prejavov a dokonca môže byť smrteľná. Často sa prejaví kožným exantémom, tzn. výsevom kožných vyrážok.