V rýchlom tempe našich životov plných stresu je mimoriadne dôležité nachádzať nástroje a implementovať stratégie, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa so stresom a tlakom v práci či v súkromí. Všímavosť, resp. všímavý stav mysle (z angl. mindfulness), sa často využíva ako terapeutická technika, pričom ide o duševný stav, ktorý dosiahnete zameraním vedomia na prítomný okamih, pri ktorom si uvedomujete a prijímate svoje pocity, myšlienky a telesné vnemy.
Samantha Clayton, viceprezidentka pre vzdelávanie a fitness v spoločnosti Herbalife Nutrition, sa podelila o 5 efektívnych a účinných cvikov pre flexibilnejšie a zdravšie telo.
Pri vykonávaní predklonov a záklonov v pozdrave Slnka sa celkom prirodzene ohýba naša chrbtica – centrálna oporná os nášho tela. Pozdrav Slnka sa teda nedá cvičiť bez toho, aby sme neprecvičili chrbát.
Dych je v porovnaní s telom jemnejšou substanciou, je neuchopiteľný, nezastaviteľný a prebieha nezávisle od vôle človeka. Ľudia skúmaním dychu zistili, že intenzívne vedený dych zvyšuje ich fyzický energetický potenciál.
Pozdrav Slnka je jogová cvičebná zostava, zložená z dvanástich rytmicky sa striedajúcich, čiastkových pohybov. V priebehu niekoľkých minút opakovania zostava umožní kvalitne rozcvičiť celé telo, zahriať sa, uvoľniť a pripraviť sa na ďalšie intenzívnejšie cvičenie.
Väčšina nášho času a energie je zameraná na budúcnosť. Keď sa nenaháňame za lepším zajtrajškom, tak riešime bežné životné situácie, ktoré nemusia mať priaznivé dopady na naše psychické či fyzické zdravie. Zaručená prevencia pred depresiami, stresom, strachom či chorobami je psychohygiena v podobe meditácie.
Máte sedavé zamestnanie alebo ste si len v posledných dňoch nenašli čas na to, aby ste sa poriadne rozhýbali? Doprajte svojmu telu túto krátku rozcvičku podľa odporúčaní trénera a hneď sa budete cítiť o niečo lepšie.
Pred precvičením tejto pozície je dobré sa zahriať napríklad pozdravmi slnka, polmesiacom v stoji, či trojuholníkmi v ľahu. Intenzívne nasadenie aktivity v chrbtici sa totižto ľahšie vybuduje po určitej fyzickej príprave.
Pred samotným cvičením tejto pozície je dobré sa zahriať – napríklad odcvičením viacerých pozdravov slnka, alebo vykonaním rôznych prípravných cvikov: polmesiac v stoji, pluh, trojuholníky v ľahu. Pozícia totiž vyžaduje intenzívne nasadenie aktivity v chrbtici, ktoré sa ľahšie vybuduje po určitej fyzickej príprave.
Strečing, či už pred alebo po športovej aktivite, je dôležitý. Nemali by ste ho zanedbávať, pretože takto sa vyhnete bolestiam, zraneniam i nepríjemnej svalovici. Často stačí len niekoľko minút denne a vaše svaly sa vám za to odvďačia skvelou kondíciou.
Chystáte sa vybehnúť do lesa, na štadión alebo vysadnúť na bicykel a dať si trochu do tela? Predsavzatie je to pekné, ale ešte predtým nesmiete zabudnúť na rozcvičku.
Pri precvičovaní jogových pozícii sa človek nezaoberá len telom, ale i osobným cítením. Výsledkom je vyjadrenia prostredníctvom tela až k umeleckému obrazu. Týmtom spôsobom podporuje tvorbu nových životných síl.
Jogovou pozíciou, takzvanou ásanou, človek nezaujíma len telesnú pozíciu, ale sa súčasne vo vedomí zaoberá osobitným cítením. Spoznáva a realizuje ho do vyjadrenia prostredníctvom tela až k umeleckému obrazu. Tým toto cítenie sprostredkuje aj pre okolie a v atmosfére vzájomného medziľudského podporovania tvorí životné sily nielen pre seba, ale i pre svojich blízkych.
Dobrá kondícia chrbtice je významná pre každého človeka. V období, keď do života vstúpi rakovina, strácajú na význame mnohé ostatné okolnosti. Preto sa mnohokrát prípadným obmedzeniam v pohybe, či nepríjemným pocitom chrbta nevenuje žiadna alebo len malá pozornosť.
Možnosti liečivých účinkov jogových pozícií sa rôznia v závislosti od toho, aké obsahy na úrovni vedomia, aká miera koncentrácie a aká intenzita sa týmto pozíciám priradí. Ich liečivé pôsobenie prichádza primárne so školením síl vedomia ako sú myslenie, cítenie a vôľa.
Posilnenie imunity je želanou súčasťou terapie chronických chorôb, ku ktorým sa rakovinové ochorenia radia. Pre pacientov sú dostupné rôzne doplnky výživy, bylinné preparáty, rady v oblasti výživy a pokiaľ to ich zdravotný stav umožní, sú pobádaní k pohybu.
Je všeobecne rozšírenou informáciou, že joga má priaznivé účinky na imunitný, hormonálny, pohybový a ďalšie systémy ľudského organizmu. Ponuka jogových kurzov je dnes veľmi rozmanitá a základné jogové polohy, takzvané ásany pozná vari každý človek, ktorý sa trochu zaujíma o pohyb.
Svoje miesto si strečing našiel u vrcholových športovcov, no aj u tých rekreačných a ľudí so zníženou kĺbovou pohyblivosťou. Význam strečingu je hlavne kompenzačný a regeneračný. Jeho hlavnou úlohou je ponaťahovať skrátené svaly, čím sekundárne pôsobí aj na rozvoj kĺbovej pohyblivosti.
Ako bojovať so stresom? Ako zostať v pohode a nedovoliť každodenným starostiam, aby vplývali na našu psychiku a telo viac ako je to nutné? Našťastie, existuje joga, ktorá tento nešvár modernej doby dokáže zvrátiť.
Bolesť chrbta je dnes kvôli sedavému životnému štýlu a nedostatku pohybu trápením mnohých ľudí. Aby chrbát nebolel, je dôležité správne držanie tela, ale aj preťahovanie a posilňovanie chrbtových svalov.