Vodíkové bomby, ktoré stihlo v priebehu dejín použiť niekoľko armád rôznych krajín, sú nebezpečné, pretože majú nesmierne ničivú silu. Vodíková voda je však úplne iná káva. Je to v tom najlepšom zmysle slova bomba pre zdravie, imunitu, krásu aj vitalitu.
Tvrdá voda v domácnosti spôsobuje celý rad problémov. Od nevzhľadného bieleho či žltkastého povlaku vodného kameňa až po poškodenie spotrebičov a výrazné zvýšenie nákladov za energie. Okrem toho tiež negatívne vplýva na pokožku, podporuje vysúšanie vlasov a tvorbu lupín. Spísali sme zoznam najčastejších prípadov, ktoré napovedajú, že tvrdá voda preteká aj vašim domácim vodovodným systémom:
Využívate vodu z vlastnej studne na pitie alebo úžitkové účely? Viete, v akom stave je jej kvalita a či sa vo vode nenachádzajú žiadne škodlivé látky? Pitie vody je pre ľudský organizmus nevyhnutné, avšak pokiaľ je akokoľvek kontaminovaná, môže telu viac uškodiť ako pomôcť.
Aj napriek tomu, že vypijeme niekoľko litrov vody denne, len málokto z nás sa reálne zaujíma o to, či je jej kvalita vhodná pre naše telo. Či už odoberáte vodu z vodárenských spoločností alebo máte vlastnú studňu, kvalita pitnej vody môže byť ovplyvnená množstvom faktorov.
Viete, ktorá je najdôležitejšia zložka potravy? Predsa voda. Jej príjem riadi neomylne prirodzený pocit smädu. No umelý, nútený pitný „režim“ môže škodiť.
Zima je už v plnom prúde a my sa vonku zahaľujeme do čoraz viac vrstiev. Nezabúdame ani na zahrievanie sa „zvnútra“ a to hlavne príjmom energeticky bohatších zložiek stravy. Prečo je pitná voda aj v tomto ročnom období taká dôležitá?
Koľko máme piť, ako máme piť alebo čo máme piť? To sú najčastejšie otázky ohľadom príjmu tekutín. Prinášame vám súhrn najdôležitejších faktov. Vyhnite sa kolapsom počas horúceho leta a doprajte vášmu telu tú najlepšiu hydratáciu!
Dostupnosť a dostatok pitnej vody na pracovisku pre zamestnancov by malo byť samozrejmosťou. Zamestnávateľ musí pitnú vodu zabezpečiť na vlastné náklady. Kedy má aj ďalšie povinnosti?
Ľudia si často neuvedomujú, že zníženie funkcie obličiek má vplyv na celý organizmus a zasahuje aj zdanlivo nesúvisiace orgány. Lekári pri tejto príležitosti tiež vyzývajú ľudí, aby začínali každý deň pohárom vody a ponúkli ho aj iným. S pitným režimom to však podľa nich netreba preháňať.
Organizmus vodu stráca dýchaním, potením a vylučovaním, z tohto dôvodu ju musí každodenne opakovane prijímať. Aké rôzne zdravotné komplikácie môže nedostatok tekutín spôsobiť u starších ľudí je dôležité vedieť.
Pitná voda je jediný nápoj, pre ktorý nemusíme chodiť do obchodu. K tomu, aby sme si ho mohli dopriať v pohodlí domova však musí prejsť dlhú cestu od vodárenského zdroja cez úpravňu vody, čerpacie stanice, vodojemy a vodovodnú sieť až do našej domácnosti.
V súčasnosti existuje na trhu veľké množstvo vodných filtrov a pre laika preto nie je jednoduché sa v nich vyznať. Ak sa predsa len rozhodnete pre kúpu vodného filtra, mali by ste mať na zreteli niektoré skutočnosti.
Ing. Zuzana Bratská (odborný prispievateľ Zdravie.sk) - Ak máte vo svojom prostredí zariadenia na dávkovanie balenej pitnej vody, mali by ste vedieť, ako ich správne umiestniť a aké faktory môžu vplývať na kvalitu dávkovanej vody.
Prečítajte si zdravotné riziká konzumácie demineralizovanej pitnej vody pomocou filtračných zariadení ako je napríklad reverzná osmóza.
Mikroskopické huby v povrchových aj podzemných zdrojoch pre úpravu vody na pitnú môžu spôsobovať nielen technologické problémy, ale aj zhoršenie vlastností pitnej vody. Mikroskopické huby považujem za indikátory organického znečistenia.
Dusitany a dusičnany sú medzi laickou verejnosťou zaraďované ako jedny z najdôležitejších ukazovateľov kvality pitnej vody. Ich prítomnosť vo vode vyvoláva obavu najmä v rodinách s malými deťmi, najmä vo vzťahu k vhodnosti použitia vodovodnej vody na prípravu umelej výživy dojčiat. Preto je dobré uvedený problém zhrnúť nasledovne.
Kvalitné balené vody typu: prírodná minerálna voda, pramenitá voda, balená pitná voda musia pochádzať zo schváleného zdroja podzemnej vody, musia vyhovovať pomerne prísnym kvalitatívnym požiadavkám a nesmú byť inak upravované než povoleným spôsobom.
Dezinfekcia znamená ničenie choroboplodných zárodkov a pri úprave pitnej vody je základným opatrením na zamedzenie šírenia vodou prenosných ochorení.
Viete, že kvalita pitnej vody vo vodnom zdroji závisí od zdrojov znečistenia v jeho okolí ? Ide tu predovšetkým o žumpy, septiky, hnojiská, chlievy, močovkové jamy, cestné priekopy a pod., ktoré sú situované v nedostatočnej vzdialenosti od vodného zdroja (súkromnej studne).
Dezinfekcia znamená ničenie choroboplodných zárodkov a pri úprave pitnej vody je základným opatrením na zamedzenie šírenia vodou prenosných ochorení. Použitie chemických dezinfekčných prostriedkov prináša však so sebou určité riziká.