Cervikálny polyp je častým nálezom. Ide o stopkatý útvar vyrastajúci z endometria (tkaniva) maternice, väčšinou benigný. Príčina vzniku polypov nie je známa.
Behcetov syndóm je ochorenie neznámej etiológie. Postihuje viaceré systémy organizmu. Najcharakteristickejším znakom sú afty v ústnej dutine a ulcerácie („vriedky“) v genitálnej oblasti. Afty a ulcerácie po 1 až 2 týždňoch zahoja bez jazvenia. Typické sú remisie a exulcerácie.
Mäkký vred je pohlavne prenosné ochorenie vyvolané baktériou Haemophilus ducrey.
Kamene v močovom mechúre patria medzi časté urologické ochorenia. Vznikajú najčastejšie u mužov so zväčšenou prostatou.
Stenóza (oklúzia) renálnej artérie znamená zúženie tepny, ktorá privádza okysličenú krv k obličkám.
Pseudocysta je nepravá cysta, ktorá na rozdiel od pravej cysty nemá vlastnú výstelku.
Cysta je dutina s vlastnou výstelkou obsahujúca tekutinu. Pri pečeňovej cyste sa väčšinou nevyskytujú žiadne príznaky ochorenia.
Krvácanie z vyšších častí tráviaceho traktu sú zapríčinené krvácaním orgánov, ktoré, sa nachádzajú orálne od ligamentum Treitz.
Pylorostenóza je zapríčinená zväčšením svaloviny (sfinktera), ktorá umožňuje vyprázdnenie obsahu žalúdka do dvanástnika.
Zápal horných močových ciest je zápalové ochorenie postihujúce interstícium (tkanivo) obličiek a močovody, ktoré vedú moč z obličiek do močového mechúra (horné močové cesty).
Nepriechodnosť (upchatie) hrubého čreva vzniká následkom patologických procesov.
Osýpky sú infekčné ochorenie vírusového pôvodu (RNA vírus z čeľade Paramyxoviridae).
Besnota je infekčné ochorenie vírusového pôvodu. Človek sa nakazí od zvieraťa (pes, mačka, líška, vlk, šakal, netopier a iné) zanesením vírusu do rany - uhryznutím, poškriabaním alebo iným spôsobom.
Malloryho – Weissov syndróm je stav, keď na sliznici pažeráka vzniknú trhliny alebo zárezy. Takáto situácia je veľmi vážna a vedie k veľkému krvácaniu. Pažerák je trubica, ktorou prechádza potrava z ústnej dutiny do žalúdka.
Prsná žľaza je tvorená kanálikmi (ductus), ktoré vyúsťujú do prsnej bradavky. Vo vnútri týchto kanálikov môžu vznikať malé benígne nádory nazývané intraduktálne papilómy.
Pľúcny absces je dutina vytvorená hnisavou nekrózou pľúcneho tkaniva následkom hnisavej infekcie.
Myokarditída je zápal srdcového svalu. Vyvolávateľom môžu byť vírusy - najčastejšie vírus coxackie, baktérie (napr. ricketsiae) alebo huby a parazity.
Popáleniny dýchacích ciest vznikajú, keď človek vdychuje dym, paru, veľmi horúci vzduch alebo toxické látky.
Absces prsníka je ohraničený hnisavý zápal v ktorejkoľvek časti tela.
Cysta je dutina s vlastnou výstelkou, vyplnená tekutinou. Môže byť malá (menej ako 1 cm) alebo väčšia.