Pitná voda ako elementárny a nepostrádateľný nutričný a metabolický faktor živých organizmov a človeka môže - podľa obsahu látok v nej rozpustených - vytvárať významné pozitívne či negatívne biologické (zdravotné) efekty.
Dozvedeli ste sa diagnózu s názvom Skleróza multiplex? Je to pre Vás určite šok! Zvykáte si na to, že Vás Vaše telo neposlúcha, že Vás zradilo, že máte chorobu. Môžete sa ľutovať, prečo práve Vy, budete depresívny, zanevriete na všetkých, na tých, o ktorých si myslíte, že sú zdraví. Prečítajte si odborné rady ako s touto chorobu žiť.
Poznanie je synonymom myslenia. Zahŕňa rôzne funkcie, vrátane schopnosti ľudí vnímať, učiť sa a pamätať si informácie, riešiť problémy a používať jazyk na vyjadrenie myšlienok. Takmer všetko čo robíme zahŕňa určitý aspekt poznania, od venčenia psa až po riešenie zložitých matematických problémov.
Zdravý životný štýl je pre ľudí so sklerózou multiplex, jedným z najúčinnejších spôsobov, ako si udržať vysokú kvalitu života počas dlhého obdobia. Ak sa trápite s touto chorobou, tak by ste mali dbať najmä na svoje stravovanie, ako aj na striedanie pohybu a odpočinku.
Sclerosis multiplex (roztrúsená mozgomiechová skleróza) je závažné chronické ochorenie, ktoré je veľmi variabilné príznakmi, formou, priebehom. Je liečiteľné, ale špecifický liek na vyliečenie dnes ešte nepoznáme.
„Žiadny človek nie je ostrov, uzavreté odlúčené ja. Ale práve to je autizmus: ostrov oddelený od pevniny. Čím viac som ich poznal, tým viac sa mi javia ako cudzí druh, ako druh prazákladný, dovnútra zahľadený a jedinečný. Žijú tak ako cudzinci uprostred ľudskej pospolitosti.“ (O. Sacks)
Človek s narcistickou poruchou osobnosti má dlhodobý neprimeraný pocit vlastnej sebadôležitosti, výnimočnosti a nadradenosti nad druhými. Domnelé či skutočné odmietavé a kritické reakcie voči svojej osobe, názorom či aktivitám vníma veľmi negatívne a prežíva ich zraňujúco.
Človek so závislou poruchou osobnosti je typický svojou dlhodobou snahou vytvárať a udržiavať také vzťahy s druhými ľuďmi, v ktorých je podriadený, nechá sa druhými viesť a prenecháva na nich preberanie zodpovednosti.
Úzkostná (vyhýbavá) porucha osobnosti sa prejavuje nadmernou a ťažko korigovateľnou tendenciou reagovať úzkostne na rôzne životné situácie. Najproblémovejšie sú pre osobu s úzkostnou poruchou osobnosti najmä nové situácie, zvlášť ak sú spojené s kontaktom s novými ľuďmi alebo podávaním nejakého výkonu pred ostatnými.
Anankastická porucha osobnosti je typická extrémnymi prejavmi poriadkumilovnosti, systematickosti, emocionálnej rigidity, tvrdohlavosťou v dodržiavaní vybudovaných rutín a pravidiel, tvrdošijným obhajovaním vlastných presvedčení a tendenciami k neustálej kontrole.
Histriónska porucha osobnosti je typická dlhodobou a opakujúcou sebadramatizáciou, teatrálnosťou, pričom vnútorné prežívanie býva plytké a rýchlo sa mení.
Emocionálne nestabilná porucha osobnosti je typická výraznými a dlhotrvajúcimi výkyvmi v oblasti prežívania emócií a správania. Veľmi často sa vyskytuje výrazná impulzivita, problém kontrolovať, usmerňovať a plánovať svoje správanie.
Schizoidná porucha osobnosti sa prejavuje výraznou a dlhodobou uzavretosťou voči okoliu. Človek so schizoidnou poruchou osobnosti máva veľmi málo bližších vzťahov. Javí sa ako chladný s málo výraznými emóciami.
Poruchy osobnosti sú skupina porúch, ktoré sa prejavujú takými dlhotrvajúcimi rigidnými odlišnosťami v správaní a prežívaní, ktoré spôsobujú významné problémy pre pacienta či jeho okolie. Poruchy osobnosti sa často vyvíjajú už od detstva a charakteristické prejavy nadobúdajú v období rannej dospelosti.
<p>(ZDRAVIE.sk z ONKO magazínu) Až 83 % žien na Slovensku sa „dobrovoľne“ vystavuje riziku, že sa u nich rakovina prsníka odhalí príliš neskoro. Neabsolvujú totiž preventívne prehliadky u gynekológa napriek tomu, že na to majú zo zákona bezplatný nárok.</p>
Určite ste si všimli, že niektoré choroby tráviacej sústavy sa vyznačujú rodinným výskytom. Hovorí sa to napríklad o vredovej chorobe, o žlčových kameňoch, ale aj o črevných zápalových ochoreniach.
Rakovina je chorobou, pri ktorej zmeny v bunke vedúce k vzniku zhubného nádoru sú najmä dôsledkom mutácií určitých génov DNA.
Prasacia chrípka je ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré často spôsobuje komplikácie vo forme zápalu pľúc a v niektorých prípadoch vedie až k smrti. Ochorenie postihuje všetky vekové skupiny.
Psychóza je spoločný pojem pre skupinu porúch, respektíve príznakov, ktorých spoločnou charakteristikou je, že vedú k závažnému porušeniu schopností človeka správne vnímať realitu a schopností ovládať a riadiť vlastné správanie.
Úzkosť je celková reakcia na situáciu zvýšenej záťaže, keď sa cítime byť ohrození, a/alebo keď nie je zrejmá správna reakcia na situáciu, alebo je vyústenie situácie neisté.