Tradičné slovenské recepty z bryndze alebo bez minulosti by nebolo prítomnosti
Zdroj: Shutterstock.com
Bryndza, oštiepok, parenica, tvaroh, syrové korbáčiky a ovčí syr patria k tradičným špecialitám v slovenskej kuchyni. Bryndza má štatút chráneného výrobku a je základom typicky slovenského jedla. Tiež je mnohými lekármi považovaná za biele zlato. Halušky, pirohy, demikát, nátierky, či pagáčiky patria i dnes do nášho jedálnička a považujú sa za slovenské gurmánske stálice.
Akú bryndzu poznáme?
Podľa spôsobu spracovania poznáme:
- Tradičnú salašnícku bryndzu vyrobená zo surového nepasterizovaného mlieka, považovanú za probiotickú bombu. Vyrovná sa elixíru dlhovekosti – kaukazskému kefíru.
- Pasterizovanú bryndzu, vyrobenú z tepelne upraveného pasterizovaného mlieka.
- Termizovanú bryndzu bez probiotických vlastnosti, tzv. mŕtvy produkt bez živých mliečnych baktérii.
Podľa ročné obdobia poznáme:
- Zimnú bryndzu, ktorá okrem nasoleného ovčieho syra zo zásob v dubových sudoch obsahuje v určitom pomere aj kravský syr. Podľa potravinárskeho kódexu by každá bryndza mala obsahovať minimálne 50% ovčieho syra.
- Letná bryndza je z ovčieho syra v sezóne, keď sa ovce pasú na lúkach a sú dojené. Prvá takáto bryndza sa spravidla vyrába v máji a preto dostala prívlastok „májová bryndza“.
Ako chutí tradičná bryndza?
Ak sa vám zdá, že bryndza nie je úplne jemná a hladká ako maslo, nie to chyba. Obsahuje drobné zrniečka ovčieho syra typické pre bryndzu. Bryndza nielenže zasýti, ale pozitívne ovplyvni aj naše zdravie.
Zoznam receptov, v ktorých hrá hlavnú úlohu bryndza
Prinášame pár receptov určených všetkým generáciám pre všedné i sviatočné dni. Veríme, že tradičné jedla našich babičiek sa môžu stať súčasťou aj modernej slovenskej kuchyne.