to môže byť dobručké ... chválim profi úvodnú fotku ... ♥
Fotorecept: avokádová polievka
Veronika a Pavol z LUBIMEJEST | Zdroj: súkr.archív
Avokádo
Veľkosť hruškovitého plodu sa mení podľa kultivaru - pohybuje sa medzi 200 g až 2 kg (pričom až štvrtinu váhy plodu tvorí semeno). Farbou je tmavozelený až purpurovohnedý. Medzi jadrom a šupkou je žltkastá až zelenkastá dužina, ktorá obsahuje až 25-30 % oleja (tuku), veľa vitamínov (betakarotén, tiamín, riboflavín, niacín) a minerálnych látok. Má lahodnú orechovú príchuť a v dozretom stave maslovitú konzistenciu. Dužina sa je priamo surová alebo ochutená a robia sa z nej šaláty alebo nátierky. Olej sa používa v kozmetickom priemysle.
Avokádo bolo pre nás donedávna takmer neznáme. Jednak preto, že je exotickou potravinou a jednak preto, že bolo zavrhnuté vinou fóbie z tukov. Je pravda, že avokádo je bohaté na tuky, tie sú však mononenasýtené.
Ide najmä o kyselinu olejovú - omega-9 mastnú kyselinu, ktorá sa vo veľkom množstve nachádza v olivovom oleji a oleji z makadamiových orechov.
Ako je to s tukom v avokáde?
Vo výskume uskutočnenom v Mexiku 45 dobrovoľníkov konzumovalo avokádo každý deň počas jedného týždňa, pričom u nich došlo k poklesu hladiny celkového cholesterolu v priemere o 17 percent. Hladina zlého cholesterolu, ktoré súvisí s ochoreniami srdca, klesla, kým hladina dobrého cholesterolu, ktorý je ochranný, stúpla.
Okrem toho je avokádo bohaté na beta-sitosterol – prírodnú látku preukazujúcu významné zníženie cholesterolu v krvi a zároveň vysokoochranný faktor pre zdravie prostaty. V decembri 1999 v American Journal of Medicine konštatovali, že beta-sitosterol preukázal zníženie cholesterolu v 16 výskumoch uskutočnených na ľuďoch.
Mononenasýtené mastné kyseliny, ako sú napríklad tie v avokáde, sú tiež spojené so znižovaním rizika vzniku diabetu a rakoviny. Výskum publikovaný v Archives of Internal Medicine ukazuje, že prívrženci stravovania s nízkym obsahom sacharidov a s vyšším obsahom mononenasýtených mastných kyselín dokázali výrazne schudnúť.
Hoci sa v avokáde nachádza aj pár gramov nasýtených mastných kyselín, sú to práve tie tuky, ktorých sa netreba obávať. Pochádzajú totiž z prirodzenej neupravovanej potraviny, a tak sa celkom líšia od tých, ktoré môžeme nájsť vo vyprážaných hranolkách. Nepochádzajú ani z farmového chovu zveri, a preto avokádo neobsahuje ani množstvo toxínov.
Čo ešte v sebe avokádo ukrýva?
Avokádo je tiež výborným zdrojom vlákniny a draslíka. Obsahuje aj foláty, vitamín A, betakarotén a ďalšie zdravé karotenoidy. Nasýti, chutí po orieškoch a navyše nemá takmer nijaký vplyv na hladinu cukru v krvi.
Avokádo obsahuje aj luteín, ktorý je cenným členom skupiny karotenoidov a prírodným antioxidantom. Tiež pomáha udržiavať zdravie vašich očí a pokožky.
Ako pripravovať avokádo?
Avokádo sa výborne hodí do šalátov, a to či už ovocných, alebo zeleninových. Ak sa chcete vyhnúť nasýteným tukom, avokádom môžete nahradiť maslo v rôznych nátierkach. Hodí sa aj na prípravu dipov a omáčok. Najzdravším spôsobom, ako používať avokádo pri varení, je ho nevariť. Keď ho však napriek tomu chcete použiť ako ingredienciu v tepelne upravených jedlách, treba ho tepelne spracovávať čo najkratšie a pri čo najnižšej teplote. Môžete skúsiť avokádo pridať do jedla, ktoré sa práve dovarilo. Avokádo sa prehreje a zároveň ostanú zachované všetky zdraviu prospešné látky, ktoré sa v ňom nachádzajú.
Vyskúšajte tiež:
Batátovo – póriková polievka s avokádom a batátovými čipsami
Fotorecept: avokádová polievka
Suroviny (pre 4 osoby)
• 3 avokáda
• 1 cibuľa
• 1 pór
• 1citrón
• 1liter zeleninového vývaru
• plechovka kukurice
Fotopostup prípravy avokádovej polievky nájdete v galérii.
Niekedy isto vyskusam spravit, polievocka vyzera vynikajuco :)