Fotorecept: francúzska cibuľová polievka
Veronika a Pavol z LUBIMEJEST | Zdroj: súkr.archív | Zdroj: súkr.archív
Cibuľa
Cibuľa je odpradávna pestovaným kuchynským korením. Dostala sa k nám pravdepodobne z Ázie, zo Stredného východu. V mnohých dokumentoch sa uvádza, že Egypťania si uctievali cibuľu už v časoch faraónov. Podľa nich symbolizovala nesmrteľnosť.
Čím je cibuľa silnejšia, tým je zdravšia (pri krájaní viac "plačeme").
Druhy cibule
Poznáme viac druhov cibule, medzi najznámejšie patrí:
Biela cibuľa - ostrejšia ako žltá, vhodná je na pečenie a na prípravu plniek, chuťoviek, chlebíkov, šalátov.
Žltá cibuľa - najostrejšia a najviac využívaná v kuchyni do rôznych jedál.
Červená cibuľa - má krásne purpurovo sfarbenú šupku. Obsahuje omnoho viac zdraviu prospešných látok ako biela alebo žltá.Jej vrstvy sú biele s ružovým okrajom. Najlepšie chutí v surovom stave, vhodná je najmä do šalátov a do marinád na mäso.
Šalotka - ide vlastne o poddruh cibule. Vytváraná je niekoľkými malými cibuľkami. Je najjemnejšia a využíva sa ako koreninová prímes do rôznych jedál a šalátov i na priamu konzumáciu.
Cibuľa v kuchyni
Najchutnejšia a najviac prospešná je v surovom stave, pretože sa v nej zachová najviac živín. Výborná je dusená, varená i grilovaná. Je neodmysliteľnou súčasťou prípravy mäsových jedál, chutné sú napríklad aj cibuľové koláče.
Účinky cibule na zdravie
Cibuľa obsahuje 89% vody, bielkoviny i cukry. Najvýznamnejšou zdraviu prospešnou látkou je alicín, ktorý má za následok jej antibakteriálny účinok. Cibuľa je považovaná za prírodné antibiotikum. Okrem toho obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálnych látok. Cibuľa je bohatá na kyselinu listovú, obsahuje vitamín B, C a E. Pokiaľ ide o minerálne látky, významné zastúpenie patrí železu, zinku, síre, fosforu, horčíku, draslíku, vápniku, sodíku, medi a jódu.
Cibuľa v surovom stave ničí choroboplodné zárodky, ale zároveň dokáže zastaviť aj rast niektorých baktérií a mikroorganizmov.
Cibuľa podporuje účinok vitamínu C pri chorobách dýchacích ciest a pri vykašliavaní hlienov. Ovplyvňuje činnosť srdca a ciev, znižuje krvný tlak, rozširuje cievy, zabraňuje zahusťovaniu krvi. Taktiež je vhodnou prevenciou proti osteoporóze, pomáha znížiť riziko vzniku artériosklerózy a rôznych trombóz (tvorba zrazenín v tepnách a žilách). Pre svoju močopudnosť sa odpradávna používala ako liek pri problémoch s obličkami a močovým mechúrom. Má protizápalové a hlien uvoľňujúce účinky. Dokonca sa dá použiť na liečbu po poštípaní včelou a hmyzom. Známa je tiež ako prírodné afrodiziakum a ovplyvňuje i rast vlasov a pevnosť nechtov.
Vyskúšajte aj túto polievku:
Fotorecept: francúzska cibuľová polievka
Suroviny:
• 800 g cibule
• 1l hovädzieho vývaru
• 2 dl suchého červeného vína
• 2 lyžičky trstinového cukru
• 3 strúčiky cesnaku
• 1-2 lyžičky citrónovej šťavy
• soľ, korenie
• plátky bagety
• nastrúhaný syr, najlepšie ementál