mňammm ... aj ja uvarím ... :)
Fotorecept: plnená paprika
Veronika a Pavol z LUBIMEJEST | Zdroj: súkr.archív
Paprika
Plody papriky sú sladkasté alebo aj pálivé. Pálivosť papriky závisí od množstva lipofilnej látky - kapsaicínu. Sladké druhy paprík majú vysoký obsah vitamínu C a zelené papriky údajne dvakrát viac ako pomaranče, červené až trikrát viac. Sú tiež vynikajúcim zdrojom beta-karoténu, ktorý je antioxidantom, meniacim sa na vitamín A. Rovnako ako brokolica, pomáha chrániť pred rakovinou. Paprika všeobecne znižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Paprika ako korenie
Paprika sa k nám do Európy dostala z Ameriky ako "indiánske korenie", ale tiež z východu ako "turecké korenie". Pomáha ako prostriedok na znižovanie hmotnosti, pretože posilňuje pocit sýtosti. Potvrdil to aj výskum s dobrovoľníkmi - tí, ktorí konzumovali jedlo posypané pálivou paprikou, boli hladní oveľa neskoršie, než tí, ktorí papriku nejedli. Zaujímavé je, že ešte navyše spálili dvakrát viac kalórií.
Odborníci to vysvetľujú tým, že červená paprika urýchľuje látkovú výmenu až o 27 percent.
Využitie v kuchyni
Paprika sa priemyselne využíva na výrobu mletej papriky. V gastronómii sa konzumuje v čerstvom stave, v ktorom sa používa aj v studenej kuchyni (šaláty, studené misy, chlebíčky, jednohubky, ako obloha k teplým pokrmom) alebo sa spracováva tepelne, napráíklad ako plnená paprika, do gulášov, do mäsových zmesí, do omáčok, do polievok, do pokrmov čínskej kuchyne, do cestovín, na zdobenie pizze. Paprika sa môže tiež zavárať.
Vyskúšajte aj tento recept:
Fotorecept: plnená paprika
Suroviny pre 4 osoby:
-
250 g mletého mäsa - mix bravčového + hovädzie
-
100 g ryže
-
4 ks bielej papriky
-
2 ks vajec
-
1 rajčinový pretlak
-
500 g rajčinovej šťavy
-
0,5 l vody
-
1 ks cibule
-
olej
-
2 PL hnedého kryštálového cukru
-
majoránka
-
bobkový list
-
nové korenie (cca 8 guličiek)
-
1 ks celej škorice
-
čerstvý rozmarín