Vôňa i chuť zeleru nemusí každému vyhovovať, ibaže zeler patrí do skupiny zeleniny, ktorú možno právom považovať za liek. Keď ho správne dochutíte, môžete si ho zamilovať.
Vysoký obsah **vitamínu C** v zeleri nám pomáha bojovať proti nachladnutiu a chrípke. **Vitamín A** podporuje zrak, bráni vzniku šeroslepoty – zhoršenému videniu za šera. **Vitamín K** podporuje správnu zrážanlivosť krvi a ovplyvňuje kosti. Okrem toho obsahuje celú škálu **vitamínov skupiny B** a **vitamín E.** Dôležité sú aj minerálne látky, najmä horčík a sodík. Zastúpenie majú aj stopové prvky železo, zinok, jód a chróm. Zeler je považovaný za **prírodné diuretikum**, odvodňuje organizmus a tiež podporuje tráviaci systém. Zelerová šťava sa odporúča pri **redukcii hmotnosti** a navyše zeleru sa pripisuje aj význam pri ovplyvňovaní libida.
Čo budeme potrebovať?
- 750 ml sterilizovaného zeleru
- 3 vajcia
- 1 malú plechovku kukurice
- 1 malú plechovku hrášku
- 2-3 jablká
- 200 g šunky
- 200 g údeného tofu syra
- 1-2 cibule
- 1 pohárik tatárskej omáčky (resp. biely jogurt)
Postup
Osobitne a bez zálievky si pripravíme - zeler, kukuricu, hrášok, nadrobno nakrájanú čerstvú cibuľu, na malé kocky nakrájané jablká, šunku, syr a tatársku omáčku / biely jogurt (alebo môžeme zmiešať biely jogurt s niekoľkými lyžičkami tatárskej omáčky). Suroviny postupne vrstvíme a necháme cca 12 hodín odstáť v chladničke. Premiešame a servírujeme s pečivom, prípadne ako prílohu k mäsu.