Popletená laická diagnostika lymfómu
Otázka
Mám 35 rokov a v poslednej dobe začínam mať panický strach z onkologického ochorenia. Predtým som tiež čítal články s týmto obsahom, ale mám pocit, že som sa až tak nesledoval. Od januára mám menšie zdravotné problémy ale keďže pracujem v zahraničí riešim si ich sám. Už aj v minulosti som mal tráviace problémy a to konkrétne mi bola diagnostikovaná: žalúdočná dyspepsia, syndróm dráždivého čreva a žalúdka a ešte k tomu nedostatok žalúdočnej kyseliny. Bolo mi odporučené užívať Probiofix Inun, čo v podstate s menšími prestávkami užívam dodnes.
V januári som dostal menšiu virózu a odvtedy sa cítim akoby zahlienený. Kašlať veľmi nekašlem, skôr odkašliavam párkrát za deň, v noci mám celkom pokoj. Posledné 2 dni som si dal perlivú minerálku a zmrzlinu, takže večer keď som si ľahol som začal pociťovať akoby svrbenie v hrdle čo mi nútilo odkašlať si aj viackrát. Okrem toho mám niekedy biele hrudky na mandliach a červené mandle. V mladosti som trpel na chronický zápal sliznice hrtanu a chronický zápal mandlí. Na internete som čítal, že sa takto prejavuje mediastinálny lymfóm a nádory pľúc. Asi 2krát ma začalo bolieť plece, ale to prešlo po pár hodinách oddychu, ale už som spanikáril ako náhle som viackrát čítal príspevky.
Nefajčím, možno párkrát počas vysokoškolských rokov som bol v partii kde sa intenzívnejšie fajčilo, alkohol nepijem, snažím sa zdravo stravovať. Biely cukor takmer vylučujem, akurát čo tak obľubujem syry a jogurty.
Mojim laickým rozumom by som nádor pľúc vzhľadom na svoj vek a miernejšie príznaky vylúčil. Čo ma straší je lymfóm, nakoľko som čítal, že sa strašne podobá na nádchu a je dosť častý. Problém s nechutenstvom nemám, práve naopak a mám miernu nadváhu. Pohybu mám pomenej, lebo všade jazdievam autom a pracujem ako odborník v IT oblasti, takže denne presedím 8 - 10 hodín za počítačom. S tým súvisí aj moja kondička, ktorá je fakt mizerná. Občas mám problémy s chrbticou.
Odpoveď
Je to presne naopak s tou nádchou a lymfómom. Máte to trochu popletené ako väčšina laických čitateľov internetu. Samostatná nádcha u inak zdravého človeka nie je nijakým príznakom lymfómu, ale logickou obrannou a imunitnou reakciou organizmu na prechladnutie či nákazu v okolí. Iba ak už má niekto dlhodobo zdravotne riziká a prvé patologické zmeny v lymfatickom tkanive, tak môže byť zdanlivo bezdôvodne častejšie nachladený. No patologické zmeny a lymfóm nevznikajú len tak z ničoho, alebo z toho, že občas máme nádchu ako každý okolo nás. U pacientov s podozrením na lymfóm zisťujeme v anamnéze množstvo dlhodobých zdravotných rizík. Vzniku lymfómu u nich predchádza dlhodobé rizikové obdobie života spojené napr. s celým radom niektorých závažných ochorení, rizikových zlozvykov, zlej životosprávy, ďalej obdobie dlhodobých, chronických zdravotných disproporcií, imunitných nedostatočností, príp. veľmi závažných vírusových a bakteriálnych infekcií. Tieto zdravotné rizikové epizódy pacienta ešte zhoršuje, ak má dlhodobo rizikové zlozvyky (napr. fajčenie, alkohol), zlú a rizikovú výživu, alebo má dlhodobé, neliečené či zle liečené chronické infekčné a iné zápalové ochorenia, berie veľa ťažkých liekov, má časté výpadky imunity a dlhodobú imunitnú nedostatočnosť, je chronicky prečerpaný, stresovaný, chýba mu dlhodobo regenerácia, spánok a pod.
Lymfóm sa teda nepodobá na nádchu, nevzniká po jednorazovom ani občas opakovanom výskyte nádchy a nádcha nie je nijakým primárnym diagnostickým príznakom lymfómu. Ale ak už je prítomný lymfóm z vyššie uvedených príčin u dlhodobo rizikových osôb, tak sa prejavuje napr. zníženou imunitou a tá môže byť príčinou výskytu aj nádchy. Ale jediným skutočným dôkazom prítomnosti lymfómu je histologické vyšetrenie tkaniva a to sa indikuje len na základe celého radu špecifických medicínskych vyšetrení a ukazovateľov, ktoré musí predtým posúdiť odborný lekár.
Vaše zdravotné problémy nie sú veľké a neriešiteľné a zodpovedajú menej ideálnemu spôsobu života, sedavej práci pri počítači a asi aj nedostatku pohybu a s lymfómom a rakovinou to nič nemá. Po neopatrnej a opakovanej konzumácii zmrzliny a bublinkastých nápojov začne škrabať v krku takmer každého a mnohí z toho aj pekne ochorieme a tie biele hrudky na mandliach sú hnisavé infekčné fokusy a treba ich preliečiť, alebo dať si vybrať mandle, lebo sa vám budú opakovať infekcie nosa a dýchacích ciest. Zahlienenie v hrdle ešte nejaký čas po viróze je normálny jav a súvisí s postupným ukľudnením sliznice, len nesmiete pri tom konzumovať studené, bublinkasté nápoje a potraviny ako napr, zmrzliny a nanuky, lebo sa vám to vráti. A keďže vy ste mal už v minulosti problémy s hrdlom, musíte byť vždy viac zdržanlivý a opatrný pri ich konzumácii, než ostatní ešte zdraví ľudia. Ale jednu rizikovú diagnózu ste si určil správne a to nadváhu, dlhé a sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu a kondície. Takže sa môžete začať ihneď liečiť rekreačným športom, posilovaním, pohybom v prírode a na slnku a striedmou no prirodzenou, všestrannou a vitaminóznou výživou.