Som v druhej polovici menštruačného cyklu. Hlieny počas plodných dní mám obvykle s malou stopou krvi. Tentokrát som však výtok mala sfarbený tmavohnedo s drobnými zrazeninami. Trvá už desať dní (obyčajne je prítomnosť hlienov 6-7 dní), farba však bledne, objavuje sa už slabší výtok len so stopami krvi ako ho poznám. Avšak jeho doterajšie sfarbenie ma mierne vyľakalo. Neviem, či je to avízo na urgentné vyšetrenie, alebo stačí počkať dva mesiace do pravidelnej prehliadky (žijem v zahraničí, cesta k lekárovi skôr mi spôsobuje komplikácie). Bolesti nemám žiadne, cítim sa dobre. V posledných dvoch mesiacoch som absolvovala viacero klimatických a spoločenských zmien. Neužívam a ani som nikdy neužívala nijaké hormonálne lieky, som pohlavne aktívna.
Aj keď to vyzerá na ovulačné krvácanie, bude treba o tie dva mesiace pri prehlidke upozorniť na to gynekológa a požiadať ho o širší rozsah vyšetrenia, vzhľadom aj na iné možné príčiny (ektopium či ektropium cervixu, endometrióza, myómy, zápal, infekcia a pod.). Môže ísť naozaj len o krvácanie z prasknutého ovariálneho folikulu pri ovulácii na ktorom boli výraznejšie krvné cievky, ale ak sa to bude opakovať opäť, tak určite treba urobiť ďalšie vyšetrenia a príp. hormonálny profil. Ak by sa vám však stav zhoršil skôr než o dva mesiace tak s tým choďte ihneď na vyšetrenie. Ak sa nakoniec ukáže, že je to len v rámci ovulačného krvácania, tak budete spokojná, že ste nepremeškali niečo vážnejšie. Ak to aj bude niečo iné, tak ste to včas podchytila a preto aj prognóza prípadnej liečby bude priaznivejšia. Zanedbanie a neskorá diagnostika problémov v tejto oblasti sa nevypláca a môže končiť viacerými závažnejšími diagnózami. Vy si však správne a včas všímate zmeny už v menej závažnom štádiu a preto aj ich riešnie bude úspešnejšie a jednoduchšie.
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu