Trvalé pálenie vulvy
Otázka
Píšem vám, lebo som totálne psychicky na dne a neviem ako ďalej. Po mojom dlhodobom trápení s pálením vulvy som sa rozhodla požiadať o excíziu, biopsiu z miesta pálenia, teda z malych pyskov vnútornej strany.
Mám trvalé pálenie už asi rok a pol. Páli ma sliznica vulvy malých pyskov a je stále červená a podráždená. Navštívila som imunológov, alergológov, troch gynekológov, dermatológov a doteraz ma každý ,,odkopol" s tým, že je všetko ok.
Alergiu nemám. Robili mi aj špeciálne testy na vložky a prací prášok, imunologické testy boli ok. Mám 26 rokov, som bezdetná, pracujem ako učiteľka a psychiku mám na bode mrazu. Pobehala som kopec lekárov, hormóny mm tiež v poriadku. Štítnu žľazu ani cukrovku nemám, nefrológia je ok.
Proste som bola preklepnutá od hlavy po päty, no mám každodenné pálenie vulvy. Našla som si konečne super gynekológa, ktorý sa naozaj zaujíma o môj zúfalý stav a chce mi pomôcť. Hormonálne testy vyšli tak, že mám zvýšený testosterón mieste a znížený gestagén.
Menzes mám pravidelný, mám biely klasický nepatogénny výtok už rok (nikdy predtým som ho síce nemala, ale vraj je to ok). Odoslal ma na biopsiu, pretože sliznicu mám stále dva roky zapálenú, alebo akoby pokrytú niečím bielym.
Mali sme aj podozrenie na lichen et athopicus, ten bol však vylúčený. Biopsia našla len toto: výsledok bioptického vyšetrenia B excisio vulvae 2x makroskopický popis: zaslaná žltobelavá slizničná excízia velkosti 6x6mm mikroskopický popis: výsledok vyšetrenia: kompletne vyšetrený materiál, sériové rezy: excízie skryté viacvrstvovým dlaždicovým epitelom bez prejavov dysplázie -ložiskovite subepitelovo s nálezom miernych chronických zápalovýych celulizácií - v danom materiály bez nádorových zmien MKCH N90.8 - teda všetko je ok, až na chronický zápal vulvy.
Mala som opakovane mykotické a bateriálne zápaly každý mesiac, no posledný polrok mám stále výtery negatívne. Už užívam autovakcínu. Dá sa to nejako liečiť? Som zúfalá a neviem si predstaviť, žeby som žila celý život s pálením.
So svojim lekárom sme uz mysleli aj na prerušenie nervov v oblasti pálenia botoxom, ako pri vulvodýnii. Čo mám robiť? Nemôžem ísť ani na kúpalisko do vody, lebo zrazu celá oblasť sčervenie a mám to ako v ohni. Celá vulva je červená a mám z toho veľmi silné depresie. Najviac asi z toho, že som si myslela, že mi biopsia nejako pomôže a nepomohla.
Odpoveď
Oni vás neodkopli, len si nevedia rady, lebo je to komplikovaná diagnóza. Biopsia vám pomohla vylúčiť niektoré diagnózy, lebo to nie je liečba, ale vyšetrenie charakteru buniek v postihnutom tkanive a to ukázalo, že sa nejedná o žiadne prekancerózne a dysplastické abnormity v bunkách, čiže sa nemusíte obávať nejakého rakovinového, alebo predrakovinového procesu. Ide teda o niektoré z komplikovane liečiteľných štádií opakovanej vulvárnej dermatózy (kožný zápal vulvy), ktorá sa dnes bohužiaľ čoraz častejšie vyskytuje u žien vo všetkých vekových kategóriách a je charakterizovaná nepríjemným svrbením a pálením (pruritus) ako to aj vy popisujete. Pruritus však môže byť rôzneho pôvodu a preto je aj správna diagnostika a liečba veľmi problematická.
Zjavne ide u vás o lokalizovaný pruritus, kterého vyvolávacou príčinou bola opakovaná kvasinková infekcia a aj keď vaše súčasné výtery a kultivácie sú negatívne je tu vysoko pravdepodobná súvislosť vzhľadom na to, že iné výsledky vyšetrení sú negatívne. Čo je ten lepší prípad, lebo niekedy je pruritus druhotným príznakom nejakého iného vážnejšieho primárneho ochorenia. Ide o to, že sa stáva, že kvasinková infekcia je potlačená nedostatočne, len na vonkajších vulvárnych oblastiach a nevykoná sa dostatočne liečba aj celej vaginálnej oblasti a po dostatočne dlhú dobu (krátka liečba).
V komplikovaných a recidivujúcich prípadoch sa doporučuje dlhodobá až dvojtýždňová terapia, pri ktorej sa v prípade vzniknutej vaginálnej dysmikróbie treba potom následne zamerať aj na obnovenie normálnej ochrannej bakteriálnej zložky. Tá vám chýba a možno preto sa zápal stále vracia. Pri liečbe je potrebné dodržať prísne aj určité pravidlá v obliekaní a v životospráve (nenosiť tesné rifle a iné tesné nevzdušné oblečenia, ale radšej sukne a ľahké nesyntetické nohavičky, alebo aj bez nich, skrátka kritická oblasť musí byť vetraná a v suchu. Rovnako pozor na neprirodzené, presladené potraviny a iné diétne chyby a neprirodzené a nezdravé stravovanie.
Pri análnej hygiene nezasahujte súčasne do oblasti vulvy a treba dať pozor na možný prenos infekcie pri orálnom a análno-vaginálnom styku, ktorý v týchto prípadoch neprichádza do úvahy, lebo rozšíří infekciu z úst a konečníka na vulvu a do vaginálnej oblasti. Je však samozrejme možné že pruritus môže byť aj sekundárnym následkom nejakého iného ochorenia, no početné výsledky rôznych vašich vyšetrení to zatiaľ nepotvrdili čo je dobré. Pri určitých typoch pruritu ktorý úporne pretrvává má význam aj znecitlivenie nervov pre danú oblasť, ale najprv treba potvrdiť či ide naozaj o daný typ a vylúčiť najprv iné príčiny recidívy. Uvedené problémy majú dnes práve ženy s přílišnou prehnanou hygienou pohlavných orgánov. Vo vulvárnej a vaginálnej oblasti sa u zdravej ženy nachádza bežná bakteriálna flóra, ktorá má ochranný účinok proti premnoženiu problematických bakteriálních druhov.
Príliš úzkostlivá a prehnaná hygiena (denné používanie rôznych dezinficiens a mastí) a tým vyvolaná desmikróbia, alebo desmikróbia po použití širokospektrálních antibiotík spôsobia najprv desmikróbiu sliznice (sterilitu) a tá je potom ničím nechránená a premnožia sa na nej niektoré druhy baktérií a kvasinek via než by mali a spôsobia zápal, který je potrebné, preliečiť. No po preliečení je potrebné potom aj navrátiť späť bežnú ochrannú bakteriálnu flóru a to je niekedy problém. Samozrejme, že pri všetkých týchto prehnaných hygienicko-liečebných zásahoch a zápalových recidívach a následnom chýbaní prirodzenej bakteriálnej ochrany vzniká chronická vulvárna dermatitida, ktorú zhoršujú ďalej aj nepriaznivé psychogenně faktory vyplývajíce z ťažkej liečiteľnosti, pretrvávania a opakovania sa pruritu.
V minulosti (pred 60-80 rokmi) boli podobné problémy u žien skôr vzácnosťou a dnešný čoraz častější výskyt naznačuje súvislosť medzi prílišnou a neprirodzenou (prechemizovanou a preliekovanou) hygienou (až sterilizáciou) intímnych oblastí, alebo dnes prílišnou expozíciou týchto oblastí sexuálnemu dráždeniu a používaniu v minulosti menej bežných sexuálnych praktík, pri ktorých sa prenášajú kandidózne a iné infekcie (orálny a anály sex) a následne sa aplikuje dezinfekčná a lieková terapia, ktorá rozvracia prirodzenú bakteriálnu ochranu slizníc a sprístupňuje ich mykotickým či iným infektom.
U vás, ako píšete bol vylúčený lichen syndróm niektorého typu a to je dobrá správa a dôvod aby ste skúsila za pomoci lekárov ukľudniť zápal menej agresívnym konzervativnějším prístupom a znovuobnoviť prirodzenú bakteriálnu flóru. Treba prísť na to či vám stačia čisto bakteriálne laktobacilové preparáty, alebo kombinované (napr. Gynoflor) s hormónom Estriol, ktorý normalizuje vaginálny epitel a tak napomáha obnoveniu normálnej mikroflóry a fyziologického pH v pošve. Následné dodržiavanie horeuvedených preventivných hygienických a životosprávnych opatrení je pri tom samozrejmosťou.
Prial by som vám aby to bol u vás ten ľahší s postupom času liečiteľný prípad, lebo existuje velké množstvo ďalších príčin vulvárneho pruritu a jeho úporného pretrvávania, no vaše dobré výsledky vyšetrení naznačujú menej závažné príčiny a preto aj lepšiu prognózu vyliečenia. Vydržte ešte, určite sa to zlepší, chce to čas na hľadanie správneho riešenia. A nezabúdajte, že menej je niekedy viac a všetky liečebné prístupy by mal zvažovať jeden odborník (asi ten váš gynekológ), lebo aj príliš radikálna a niekedy aj nadbytočná lieková terapia spôsobí nerovnováhu, ktorú potom treba ťažko navracať.
Až sa to podarí, budete sa musieť naučiť veľmi prirodzene a šetrne udržiavať hygienu, napr. bežné umývanie a výplachy robiť aj napr. obyčajnou slanou vodou a nie hneď nejakými silnými chemickými dezinficiens, antimykotikami a pod. Prispôsobiť musíte aj obliekanie, výživu a svoj intímny život a používané praktiky s prípadným partnerom, který by mal tiež chápať vašu situáciu a dodržiavať vlastnú intímnu hygienu a ak treba aj istú zdravú kultivovanosť vo vašom spoločnom intímnom živote. Ak už niekedy budete musieť brať antibiotiká či antimykotiká, viete, že treba sledovať, či nedošlo k narušeniu bakteriálnej flóry a ak áno, treba ju regenerovať a to chce vždy určitý čas a šetrenie danej oblasti.