Mala som diagnostikovaný pásový opar, avšak ku kožnej som išla až po týždni, myslela som, že to prejde samé. Vyrážky som mala na jednom mieste (priemer 5,5 cm, asi 8 vyrážok) na pravej nohe - vonkajšia časť stehna. Pravá noha ma bolela odhora až po koleno a bola veľmi citlivá už na dotyk či aj na trenie oblečenia. Celý minulý týždeň som taktiež pociťovala únavu, občas ma unavila aj chôdza. Dala mi Famciclovir - Teva 500 mg, 14 tbl., užívala som ich 7 dní (dve denne), vyrážky som si natierala Ichtamo care pastou s obsahom ichtamolu. Popritom som užívala echinaceu na podporu imunity a Milgamma N, ktorý užívam zarovno - mám balenie 20 tbl, užívam 2 denne. Po týždni (10.6.) som bola na kontrole, Famciclovir som dobrala, vyrážky sú už málo viditeľné. Kožná povedala, že je to v poriadku a ešte týždeň nemám vykonávať nejakú fyzickú námahu, a mám brať echinaceu na podporu imunity a miesto si ešte natierať ichtamolom. Od stredy (12.6.) som sa začala zasa zle cítiť, mala som striedavo triašku a návaly tepla, a začala ma bolieť oblasť okolo krku - nad lopatkami. Bola som veľmi unavená. Vyrážky sa mi nevyhodili ale poukazovalo to na možný začínajúci pásový opar na inom mieste. Je to možné, že ten vírus sa nedoliečil a preskočil na iné miesto? Lekárka mi naordinovala zopakovať liečbu - opäť Famciclovir 500 - 2x denne 7 dní. Je tento postup správny? Je môžem pociťovať takéto prejavy, aj keď som doberiem tabletky a vyrážky zmiznú? Ččo by ste mi odporúčali, čo ďalej užívať, alebo ako ďalej postupovať? V budúcnosti, zas vplyvom stresu, či oslabenej imunity sa môže hepres znovu vrátiť? Čo proti tomu robiť, aby sa tak nestalo?
Dobrý deň,
prvotná infekcia prebieha pod obrazom ovčích kiahní . Vírus prechádza po prekonaných ovčích kiahňach pozdĺž nervových vlákien do blízkosti miechy, kde \" ticho \" prežíva. Pri reaktivácii latentne prítomného vírusu prebieha pod obrazom herpes zoster ( pásový opar). Pásový opar predstavuje bolestivé ochorenie, pretože opisuje dráhy nervov,Premorenosť vírusom je vysoká a už u trojročných detí dosahuje 90%. Recidívy ( opakovania )sú vzácne asi v 1-8%. Strerávame sa s nimi hlavne u pacientov s nádorovými ochoreniami a to v 50% v rovakej lokalite.
Príčiny pásového oparu: rakovinové ochorenia, pri liečbe kortikoidmi a imunosuresívami / u transplantovaných pacientov/, po rádio a chemoterapii, môže byť aj prvým prejavom asymptomatickej HIV infekcie. Často sa s herpesom stretávame aj u pacientov po sekundárnej poruche imunitného systému – po strese, úraze, operácii, u chorých s cukrovkou, ochoreniach pečene, poruchách výživy. V liečbe je nevyhnutné včasné podanie antivirotík , pri závažnom priebehu aj kortikosteroidy a symptomatická liečba – tlmenie bolesti.
Pretože sa pásový opar vyskytuje často u pacientov s oslabeným imunitným systémom, mali by byť títo pacienti dôkladne vyšetrení na náznaky rakovinových chorôb resp. iných ťažkých ochorení. Účinná prevencia proti pásovému oparu neexistuje. Doporučuje sa posilňovanie imunity, ktoré spočíva v obmedzovaní stresu, únavy, častejšom pobyte na čerstvom vzduchu a zdravej strave.
Boli vyvinuté vakcíny, ktoré môžu redukovať počet prípadov s herpes zoster až o polovicu a počet pacientov s postherpetickou neuralgiou o dve tretiny. Vakcína je určená osobám starším ako 60 rokov, u ktorých imunitný systém nie je liekmi ani chorobou nijako ovplyvnený.
MUDr. Daniela Ogurčáková ukončila lekársku fakultu UPJŠ v Košiciach v roku 1990. Od ukončenia štúdia pracovala na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny v 1. súkromnej nemocnici Košice - Šaca. V roku 1996 absolvovala I . atestáciu a r. 2001 II. atestáciu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína. Od roku 1999 sa venuje liečbe akútnej a chronickej bolesti, r. 2005 úspešne vykonala subšpecializačnú skúšku v odbore Algeziológia. Je členkou Slovenskej spoločnosti pre štúdium a liečbu bolesti a tiež Slovenskej spoločnosti anestézie a intenzívnej medicíny.